[Vélemény] Rey lenne a Star Wars mozis jövőjének a kulcsa?

Kreatív válság vagy a nosztalgia köti meg a Lucasfilm kezét a filmek terén?

Rey Skywalker kora

Forrás: StarWars.com

Az elmúlt hetekben számos meglepő hír és pletyka röppent fel a Star Wars filmek jövőjével kapcsolatban. Először arról pletykáltak, hogy író nélkül maradt a Skywalker kora után 15 évvel játszódó Új Jedi Rend film, majd a Disney törölte a 2026 decemberi a mozis dátumot, amelyet többen a film premierjének véltek. Emellett arról számoltak be a sajtóhírek, hogy készül egy új Star Wars trilógia is, amely független az eddig bejelentett filmes projektektől és ebben Rey amolyan mentor, jedimester lehetne. A sok zavaros hír mellé a The Hollywood Reporter arról cikkezett, hogy Rey „a legértékesebb filmes kelléke jelenleg a Star Warsnak”. Valóban igaz ez? Mi lehet a színfalak mögött és vajon mik a Lucasfilm távlati tervei a Star Wars filmek terén és miért haladnak ilyen nehezen a mozis projektekkel? Véleménycikkemben ezt a kérdést járom körbe némi töprengéssel a jelenlegi ismereteink alapján.

A Star Wars helyzete a Skywalker kora után

A Star Wars kétségkívül újjászületett a 2010-es években. Miután a Disney felvásárolta a Lucasfilmet, azonnal hozzá is láttak, hogy új trilógiával folytassák George Lucas sagáját. Noha Lucas sosem fogott bele a folytatásokba, de vázlatai voltak rá. Végül a folytatástrilógia mindhárom része sikeres lett, milliárd dollár fölött hoztak a mozipénztáraknál. A kritikák viszont már megoszlottak, míg Az ébredő Erő alapvetően tetszett a sajtónak és a rajongóknak, Az utolsó Jedik már megosztotta a rajongókat, a Skywalker korát pedig már a kritikusok is ízekre szedték. A Lucasfilm emellett antológiafilmekkel akart egyéni történeteket elmesélni a saga-filmek mellett. Ebből a Zsivány Egyes nagy siker lett, míg a Solo elhasalt a mozipénztáraknál, amely után el is vetették az antológiafilm koncepcióját.

A Skywalker kora 2019 decemberi bemutatójával alig öt év és öt mozifilm után a Star Wars be is fejezte mozis pályafutását. A kilencedik epizód pontot tett a jedik és a sithek, illetve a lázadók és a Birodalom utódszervezetének konfliktusára, amely addig meghatározta a Star Wars filmeket. A Disney+ indulásával és A Mandalóri hangos sikerével a franchise átnyergelt a tévéképernyőkre. Itt nem kellett attól tartaniuk, hogy a film megbukik a moziknál, hiszen elsősorban csak szállítaniuk kellett a tartalmakat folyamatosan a streamingre. A Lucasfilmnek végre megvolt a lehetősége, hogy különböző koncepciókkal, történetekkel, stílusokkal kísérletezzen. Voltak, amelyek nagyon jól sikerültek és persze voltak, amelyek kevésbé, de vitathatatlan, hogy megújult a Star Wars élőszereplős filmes nyelve a sorozatokkal. Egyúttal George Lucas régi álma is megvalósult az élőszereplős sorozatokkal.

Skywalker saga
Forrás: StarWars.com

Kathleen Kennedyék pedig nem ültek tétlenül az elmúlt négy évben. Folyamatosan jöttek a pletykák és a bejelentések különböző Star Wars filmekről és trilógiákról. Taika Waitititől Rian Johnsonig, vagy a Trónok harca készítőinek Régi Köztársaság projektjétől a Wonder Woman rendezőnőjének Zsivány osztag filmjéig – még a Marvel Studios vezetőjét, Kevin Feige-et, sőt JJ Abrams egykori recepciósát is szóba hozták (nem vicc). Semmi sem valósult meg ezekből, pedig a szándék és akarat megvolt a Disney részéről is, hogy a franchise visszatérjen a mozikba.

Az irányt pedig még a Skywalker kora bemutatója előtt kitalálták a Lucasfilmnél. Kennedy még 2019 novemberében nyilatkozta azt a Rolling Stone magazinnak, hogy milyen terveik vannak a Star Wars jövőjével kapcsolatban. A Lucasfilm elnöke, akkor azt mondta, hogy különböző variációkat vizsgálnak, előre vagy hátra menjenek-e az idővonalon, maradjanak-e ebben a galaxisban és hasonlók.

Végül úgy tűnik tartották magukat ehhez az elvhez, amikor 2023 áprilisában, a londoni Star Wars Celebrationön bejelentettek egyszerre három új filmet és egyúttal kibővítették a kánon hivatalos idővonalát is, megnevezve a fontosabb érákat. A három film időben és történetben is jól elkülönül egymástól. Dave Filoni, a Lucasfilm kreatív igazgatója rendez egy saját filmet, amely a Mandóverzum fináléja lehet. Mellette James Mangold készíti a jedik hajnaláról szóló mozit, amely 25 ezer évvel korábban meséli el a jedik létrejöttét. Sharmeen Obaid-Chinoy rendezésében és Steven Knight írásában pedig ugrunk előre az időben 15 évet a Skywalker kora után, hogy az Új Jedi Rend történetét meséljék el. Ebben a filmben visszatér Rey is, ismét Daisy Ridley alakításában, de mint támogató szereplő, a főszerepet már újoncok kapnák. Világosan látszott, hogy van egy kijelölt irány, amivel szeretnék bővíteni az eddigi filmeket és időben is távolodni a jól megszokott Skywalker-sagától, elvetve a trilógia koncepciót is.

london Star Wars Celebration 2023
Kathleen Kennedy, James Mangold, Dave Filoni, Shameen Obaid- Chinoy (StarWars.com)

A dolgot némileg árnyalta az az idén év eleji bejelentés, hogy előbb készül egy film A Mandalóri és Grogu címen, amely a tervezett negyedik évadot váltaná filmként, mi több ez máris gyártás alatt van, megelőzve a három másik projektet és már szinte biztosan ezzel tér vissza a Star Wars a mozikba 2026 május 22-én. A másik három projekt pedig egyre távolabbinak érződik. Filonit még lefoglalja az Ahsoka második évada, Mangold még az előző filmjét fejezi be, Knight és Obaid-Chinoy pedig láthatóan nem boldogulnak az Új Jedi Rend forgatókönyvével, mivel a film máig nem került gyártásba. A pletykák szerint Knight ott is hagyta a projektet és már szinte biztos, hogy 2026-ra nem is érkezik, de még a 2027-es bemutatója is kétséges.

Mindezt csak még jobban zavarossá teszik azok a pletykák, hogy Shawn Levy, a Deadpool és Rozsomák rendezője is készít valamilyen Star Wars filmet, amelyben szintén felbukkanhat Rey és mellette Simon Kinberg is fejleszt egy új trilógiát, amelyben Rey olyan mentorszerepet kaphat, mint Obi-Wan az Egy új reményben. Öt film Reyel? Nem sok ez egy picit? Vagy a Lucasfilm kétségbeesetten keresi az új irányt a Skywalker-saga után, de Rey karakterét továbbra is fontosnak tartják? Mi lehet itt és igazából mire építhetnek Rey karakterén kívül a Skywalker kora utáni érában?

A nosztalgia gúzsba köti a Lucasfilm kezét

A The Hollywood Reporter bennfentes forrásai említik – túl azon, hogy Rey lehet jelenleg a legértékesebb kellék a filmes jövőt illetően –, hogy „a Star Wars egy nosztalgia-alapú vállalkozás, és lassan kifogynak a nosztalgia megteremtésének módjaiból”.

Való igaz, hogy a Disney érában a Lucasfilm szinte mindent a klasszikus trilógia nosztalgiájára tett fel. A folytatásfilmek mind az eredeti három film nosztalgikus utánérzése volt, szinte teljesen mellőzve az előzménytrilógiát és A klónok háborúját. A Lucasfilm új vezetése valószínűleg nagyon tartott attól, hogy azok a rajongók és kritikusok, akik annak idején szétszedték a Baljós árnyakat és A klónok támadását, azok hasonló kritikákkal illetik majd az új saga filmjeit is. Ezért visszahozták a régi hősöket, újra itt van Han Solo, Leia hercegnő, Luke Skywalker és Csubakka, csupa jól ismert és kedvelt karakter, igaz már idősen. Mellettük persze elkezdték szépen bevezetni az új hősöket, mint Rey, Finn, Poe Dameron és Kylo Ren. Ahogy az Ellenállás és az Első Rend konfliktusa, dizájnja és felépítése is teljesen hasonló volt a Birodalom és a lázadók közötti polgárháborúra: X-szárnyúak, TIE vadászok, csillagrombolók, de még egy Halálcsillaggá átalakított bolygó is, szóval minden jól ismert Star Wars kellék.

Han Csubakka Az ébredő Erő
Forrás: StarWars.com

A nosztalgia persze bejött, amely a két antológiafilmnél is folytatódott. A Zsivány Egyes és a Solo bár újszerű történetek voltak, azért itt is a jól ismert érában és karakterekkel operáltak. A filmek után ez nem állt le a Disney+ sorozatokkal sem. A Mandalóri és a Boba Fett könyve is a klasszikus trilógia, illetve a Bővített Univerzum rajongóinak szólt elsősorban, de Jon Favreau és Dave Filoni ügyesen elkezdték belecsepegtetni az előzményfilmek és A klónok háborúja karaktereit. Így később az Ahsoka már inkább volt felfogható Filoni két animáció sorozatának, A klónok háborúja és főként a Lázadók folytatásának, de mindezt még időben közelebb a klasszikus trilógiához. A Mandóverzum újszerű és szerethető karakterekkel, egyszerűbb történeteivel széles tömegeket tudott megszólítani, mégsem mondhatjuk azt, hogy el mertek volna távolodni a Skywalkerektől és továbbra is a nosztalgiára építkeztek.

A folytatásfilmeknél a Disney és a Lucasfilm annyira meg akartak felelni az ezredfordulón csalódott fanoknak, hogy közben azt felejtették ki, hogy az elmúlt 10 év alatt felnőtt egy újabb generáció, akiknek már az előzményfilmek is nagyon sokat jelentettek. Mi sem mutatja jobban az előzménytrilógia rehabilitációját, hogy A Sith-ek bosszúja ma már ugyanolyan, ha nem népszerűbb film, mint A Birodalom visszavág. Újabban a Mandóverzum és az újabb animációs sorozatok (Rossz Osztag, Jedihistóriák) igyekeznek egyre jobban behozni az előzménytrilógiát. Továbbá olyan önálló sorozatok, mint az Obi-Wan Kenobi, amely ugyancsak két nagyon ikonikus karaktert helyezett a középpontba. Ezektől némileg eltért az Andor, amely stílusában egészen más, de időben szintén a Birodalomról és a lázadásról szól, felvezetve a Zsivány Egyest.

Mandoverzum
A Mandóverzum főbb karakterei

A fentiek alapján elmondható, hogy a Disney érában abszolút Lucas eredeti trilógiájának nosztalgiájára húzták fel a filmek és sorozatok többségét. Később ezt korrigálták az előzményfilmek nosztalgiájával is, ám továbbra is a nagyon ismert és klasszikus karakterek, történetek dominálnak és a közönség ezeket is szereti. A Lucasfilm nem merte úgy megújítani a Star Warst, mint Lucas az ezredfordulón, egy biztonságosabb játékot űztek, hiába lettek megosztók a folytatásfilmek. A The Hollywood Reporter forrásai említik a cikkben, hogy a klasszikus trilógiát már-már vallásos áhítat övezi, a filmek a stúdió számára olyanok, mint a bibliai Ószövetség. Minden későbbi tartalom ehhez a három filmhez igazodik. A filmkészítőknek is nagyon sokat jelent a klasszikus trilógia és a nézők többsége is ezzel azonosítják a franchise-t, hiába jelent meg számtalan új tartalom és kedvelt történet az elmúlt közel ötven évben.

„Az új Újszövetség megalkotására kérnek fel” – teszi hozzá egy forrás, aki már korábbi filmeken is dolgozott. „És senki sem tud megegyezni semmiben, és rengetegen kételkednek a jelentésekben” – írja a The Hollywood Reporter.

Írott tartalmak terén viszont már látványos megújulás történt, amely főként A Köztársaság Fénykora multimédiás projekten látszik. Itt időben is többszáz évet visszaugrottak a Skywalkerektől. A Jedi Rend és a Köztársaság került a történetek középpontjába, sitheknek szinte nyoma sincs, helyettük egy martalócbanda, a Nihil okoz fejtörést a jediknek. Egészen új megközelítés, amelyben sok potenciál lenne. Ezt hivatott a szélesebb közönséggel is megismertetni Az akolitus sorozat, amely átmenetet akart képezni A Köztásaság Fénykora könyvei és a Baljós árnyak között, hiszen itt már a sithek is felbukkantak. A sorozat azonban nem tudta beváltani a hozzá fűzött reményeket és a készítők által támasztott elvárásokat sem, elkaszálták a további évadait. A Disney+ Star Wars sorozatai közül a legnagyobb bukásnak bizonyult, a nézőszámok messze elmaradtak a többi szériától. Nehéz megjósolni, hogy mi lesz ennek a következménye, talán a többi hasonló projektet is alááshatja. És újfent azt igazolta, hogy a közönségnek talán a jól megszokott elemek és karakterek kellenek, hiába olyan hangos az internet attól, hogy szakadjunk el a Skywalkerektől és jöjjön inkább az Old Republic…

Mindenesetre az már igencsak érződik, hogy a Skywalker-saga jó hatvanéves idővonala kezd a kánonban is rendkívül telített lenni. Az előzménytrilógiában csak a Baljós árnyak és A klónok támadása közé férnek be sztorik, A Sith-ek bosszúja és az Egy új remény közötti két évtized túl zsúfolt, a klasszikus trilógiát a filmek és a képregények teljesen lefedik, A Jedi visszatér utáni éveket most a Mandóverzum tölti ki, a folytatástrilógia pedig mindezt lezárta (a Mandóverzum és Az ébredő Erő közötti évtizedek pedig egyelőre képlékenyek, nagyban függnek Filoniék fináléjától – a szerk.). A Lucasfilm jól érezte, hogy el kell mozdulni a távoli múltba vagy előrébb ugrani az időben. A Mandóverzum pár éven belül lefut és lezárul. A múltat a Jedik hajnala jelentené, azonban itt nincsenek ikonikus, ismert karakterek. Előre az idővonalon pedig nincs más kiindulópont egyelőre, mint Rey Skywalker (ex-Palpatine).

Rey The Force Awakens
Forrás: StarWars.com

Rey a legértékesebb karakter a Star Wars mozis jövőjében?

A The Hollywood Reporter cikkében említik, hogy jelenleg Din Djarin és Grogu az elsődleges az élőszereplős Star Wars terén. Elsőre úgy tűnik, mintha a semmiből jött volna ez a két karakter, holott csak fogták Boba Fett és Yoda jól azonosítható kinézetét és két új karakterbe gyúrták át. A siker még őket is meglepte, senki nem gondolta, hogy ez ekkorát szól majd. Mando és Baby Yoda most már legalább olyan népszerűek a franchise-ban, mint mondjuk Darth Vader vagy R2-D2. A Mandalóri három évada után Pedro Pascal mandó fejvadásza és a kis Grogu története hamarosan a moziban folytatódik, amelyet az Ahsoka második évada és Filoni saját filmje követ majd. Utóbbi várhatóan Timothy Zahn eredeti Thrawn-trilógiájának egyfajta (jelentősen átdolgozott) adaptációja lehet, legalábbis, ami a konfliktust illeti. A Mandóverzum tehát most kiemelt helyen van a Star Wars mozis jövőjében, amely rövid időn belül talán le is záródik, a karakterek még megkapják a maguk rivaldafényét. Favreau és Filoni ugyan abszolút Lucas két trilógiájának a nosztalgiáját lovagolják meg saját karaktereikkel és történeteikkel, de közben már elkezdték felvezetni az Első Rendet és az Ellenállást is.

A Mandóverzum egyértelműen a folytatástrilógiának ágyaz meg, azonban a karaktereknek itt már nincs szerepük, nem jelentek meg Rey vagy Kylo Ren mellett, így hosszabb távon a Lucasfilm sem tud ezekkel a történetekkel számolni. Ilyen módon tényleg nem maradt más, mint Rey karaktere, akire alapozhatnának. Az idővonalon előre ugorva így elég nagy fejtörést okozhat a készítőknek, hogy merre vigyék tovább a Star Wars nagy történetét. A Sykwalker kora pontot tett a jedik és a sithek évezredes konfliktusára. Rey leszámolt Palpatine-nal és vele együtt a sithekkel is, az Ellenállás és a galaxis népei együttes erővel legyőzték az Első Rendet és ismét helyreállt a béke. Csakhogy, az Első Rend megsemmisítette az Új Köztársaságot, a jediket Rey képviseli egyedül (na és talán Finn – a szerk.) és nincs központi hatalom jelenleg. Sajnos a folytatástrilógia nem mert belemenni a politikába, így nem is lett ilyen téren jól kidolgozva ez az éra.

Luke Rey TROS
Forrás: StarWars.com

De nem csak a hősök okozhatnak kreatív nehézségeket a készítőknek, hanem sithek és birodalmi epigonok hiányában a gonosztevők is. Kik legyenek az Új Jedi Rend érájának főgonoszai? Valami új faj, vagy távolról jött hódítók, netán új sötét oldali mozgalmak? Vagy hagyják el az ismert messzi-messzi galaxist és menjenek egy újba? Az Ahsoka széria ennek is megadta a lehetőségét. A Legendákban erre többféle megoldás és történet is született ebben az érában, amelyek jó támpontot nyújthatnának az Új Jedi Rend film írójának, rendezőjének. A kánonban azonban ez teljesen nyitott kérdés. És ha sikerül is kitalálniuk az új irányt, vajon az tetszik-e majd a rajongóknak és a széles közönségnek is? Miközben majdnem minden második kommentben arról olvashatunk, hogy szakadjunk már el a Skywalkerektől, de közben azért legyen már klónháborús élőszereplős széria, vagy külön Darth Vader-, vagy Luke Skywalker-sorozat meg Old Republic éra. Vajon sikerül-e az új filmek készítőinek és a Lucasfilm kreatívjainak most az egyszer oly módon megújítaniuk a mozgóképes Star Warst, amely jelentősen elrugaszkodik a Skywalker-saga nosztalgikus karaktereitől koncepciótól és mindez sikeres is lesz a mozipénztáraknál?

Nem csoda, hogy ennyire nehezen készül el az Új Jedi Rend, avagy a Rey-film, ahogy sokan nevezik (megjegyzem pontatlanul). A Lucasfilm már eddig is úgy fejlesztett Star Wars filmeket és sorozatokat, hogy párhuzamosan több projektet futtattak és abból a leginkább működőképesnek adtak zöldutat. Ezért kétlem, hogy mindjárt öt Rey-film készülne, inkább több és egymástól eltérő kreatív víziót vizsgálnak, az önálló filmtől egészen az új saga trilógiáig, hogy lássák, melyik lesz a leginkább működőképes a mozikban. Ebben pedig a biztos támpont Rey karaktere, aki lehet, hogy megosztó lett a rajongók között, de rajongók egy új generációját vezette be a messzi-messzi galaxisba. Hamarosan felnő (vagy már felnőtt) egy újabb generáció, akiknek Az ébredő Erő jelentette az első mozis Star Wars élményt, elsősorban nekik szól Rey karaktere és jövőt tekintve a Disneynek velük is kell számolnia. Rey eddigi történetét pedig már millióan láthatták, hogy egyszerű roncsvadászból jedilovaggá vált és legyőzte a sitheket. Most pedig előtte áll a nagy feladat, hogy létrehozza az Új Jedi Rendet és a jedik egy új generációját képezze ki. Pontosan úgy, ahogy Luke Skywalker is tette a legendákban (és a kánonban is persze).

Rey The Last Jedi
Forrás: StarWars.com

Reyen keresztül pedig megjelenhet Finn, Poe, Csubakka, R2, C-3PO vagy Lando is, hiszen ők még élnek (legalább is a Skywalker kora fináléja alapján). De Luke vagy Ben Solo erőszelleme is felbukkanhat, tehát a lehetőség megvan, hogy fenntartsák a nosztalgiát, de egyúttal teljesen új vizekre kormányozzák a franchise mozis jövőjét, ami a Skywalkerek utáni érát jelenti az idővonalon. Természetesen emellett a távoli múlt feltérképezése is fontos, de ott nem tudnak felmutatni olyan karaktert, akivel a széles közönség is rezonál (még Revan, Darth Bane vagy Plagueis sem feltétlenül olyan ismert, bocsi). Amennyiben a Jedik hajnala jól sikerül és siker lesz, úgy megnyithatja a kaput a Régi Köztársaság felé, amelyet oly nagyon áhítanak egyes rajongók, de egyelőre ez is egy nagy nyitott könyv, hogy mi sül ki be. Így hát egyelőre ott van nekik Rey. Daisy Ridley láthatóan lelkes, hogy visszatérhet a karakterhez. Már csak a készítőkön múlik, hogy ebből valami igazán jót és működőképest hozzanak ki. Azon persze lehet vitatkozni, hogy erre Sharmeen Obaid-Chinoy, Shawn Levy vagy Simon Kinberg a legalkalmasabb jelölt-e. Reméljük mihamarabb kiderül.

A témát főszerkesztőnk, Kelemen Richárd „Rixon” is körbejárta videójában, amelyet itt tekinthettek meg.

A cikk a szerző saját véleményét tükrözi az eddigi hivatalos bejelentések, sajtóhírek és pletykák alapján.

About Author