A Vasblokádon innen és túl – miről fog szólni a Battle of Jakku képregény?
Egy korábbi videójátékhoz is kapcsolódik az új képregény.
A Lucasfilm Július 25-i San Diego-i Comic-Con panelje előtt leplezte le a Marvel és a Lucasfilm Publishing, hogy Battle of Jakku – Insurgeny Rising címen érkezik az új fősodros Star Wars képregény. Ahogy korábban is bejelentették, időben előre ugranak és immár A Jedi visszatér után találjuk magunkat. A képregény a Galaktikus Polgárháború utolsó évébe kalauzolja el a rajongókat, amely a jakkui csatával ért véget. Ebben az időszakban már számos korábbi könyv, képregény és videójáték jelent meg a kánonban is.
Új korszakba lépnek a fősodor Star Wars képregények
Mind a Darth Vader, mind a Star Wars fősodorhoz tartozó képregények az 50. számmal befejeződnek, melyekkel el is érünk A Jedi visszatérhez. A képregények kiadása természetesen ezzel nem áll le, innentől kicsit ismeretlenebb terepekre fognak evezni az alkotók. A hangsúly a „kicsit”-en van, mert A Jedi visszatér utáni időszakról rengeteg ismeretünk van már, elég, ha csak a Mandóverzum tartalmaira gondolunk.
Ha tovább gondolkodunk, eszünkbe juthat a Galaktikus Birodalom és a Lázadók Szövetségének végső jelentős ütközete, a jakkui csata is, amiben tömören a lázadás hatalmas küzdelmek árán tudott győzedelmeskedni a Birodalom felett. A csata számos tartalomban megjelenik kezdve az Utóhatás-trilógiával és a remek Elveszett csillagokkal. De megjelenik az Alphabet osztag trilógiában is, illetve az újabb Star Wars: Battlefront játékokban is részt vehetünk a csatában.
A 2024-es San Diego Comic Con-on bemutatásra kerülő új képregénysodor, a Star Wars: Battle of Jakku az endori csata után veszi fel a fonalat és a címéből adódóan sejthető, hogy a fent említett jakkui csatáig tart majd. A képregény bejelentéséhez természetesen a borítót is biztosították, melyen látható az Új Köztársaság első nagyobb ellensége, Ubrik Adelhard birodalmi moff és hűséges katonája, Bragh parancsnok. Bár új karaktereknek tűnhetnek, a moff és parancsnoka közel tíz éve része a kánonnak. Párosuk volt a legfőbb ellenfél a Star Wars: Uprising nevű kánon mobiljátéknak, ami 2015-ben jelent meg, de alig egy évvel később, 2016-ban lekapcsolták a szervereit és azóta elérhetetlen a szoftver. De mit lehet róluk és a játékról tudni?
Vasblokád a Bespinen
Ubrik Adelhard moff kezdetben egy sima rohamosztagos volt, de erősen hitt a Birodalomban és kitartóan dolgozott a sikereiért, amivel egyre feljebb lépkedett a ranglétrán. Mikor a Birodalom megneszelte, hogy az Anoat-szektor főbolygóján, az Anoaton egy ellenálló sejt alakulhat, Adelhard elrendelte, hogy az egész bolygót gázosítsák el, amivel a fejlett bolygót gyakorlatilag mérgező pusztasággá változtatta. A szektorban ez volt az első jelentős tette. Tovább lépkedve a ranglétrán tábornok, majd valamikor az endori csata előtt az Anoat-szektor moffja lett. Az endori csata után a Birodalom azt terjesztette, hogy a császár halála és a Második Halálcsillag pusztulása csak lázadó propaganda, de mikor Adelhard megtudta, hogy ezek mind igazak, elrendelte az Anoat-szektor teljes blokádját, a Vasblokádot. A blokáddal a közlekedést és a szabad információáramlást is meggátolta, a lakosok továbbra is azt az információt kapták, hogy lázadó propaganda a császár halála és bárki, aki ezt megkérdőjelezte Adelharddal kellett elbeszélgessen. A blokád a szektor lakosain kívül az egész galaxist fenyegette, mivel a Bespinen kitermelt tibanna gáz is a blokádon belül maradt, ezért jelentős kiesés keletkezett a galaxis üzemanyagkészletében.
A blokádon belül az élet elég kíméletlen volt, így a morálisan kevésbé szilárd szervezetekhez, mint a Trade Spine League (Kereskedelmi Gerinc Liga?) vagy az Ivax Szindikátus, voltak kénytelenek a lakosok fordulni az életük könnyítése miatt. Természetesen az ilyen üzletek nem egyszerűek, főleg akkor nem, ha egy idő után a Birodalom célkeresztjébe kerül az ember miattuk.
A játékosokkal éppen ez történt a Star Wars: Uprising játékban, ahol egy tolvaj/csempész testvérpár fiatalabb tagjaként mindenféle munkák és kapcsolatépítés során egyre nagyobb tüskék lesznek Adelhard körme alatt. Ez akkor csúcsosodik ki igazán, mikor a játék főszereplője egy küldetés során rátalál Leia Organa Solo holoüzenetére, amiben a császár haláláról informálja a galaxist. Az elnyomás és a valós hírek hatására a két szervezet, az elhajtott arisztokratákból álló Noble Court (Nemes Udvar) és – ha máshonnan nem – a képregényekből ismert éjnővér leszármazott Deathstick vezette bérgyilkoscsoport, a Kouhun megalapítják a játék nevét is adó Felkelést. A moff válaszul utánuk küldte jobbkezét Bragh parancsnokot és purge troopereit. A Felkelés rájött, hogy Adelhardhoz a legkönnyebben a parancsnokon keresztül juthatnak el így jobb lenne elrabolni a parancsnokot.
A Felkelés tagjainak tudtán kívül a játék főszereplőjének testvére egyezséget kötött, hogy Bragh parancsnok elkaphatja a Kouhun és a Noble Court (Nemes Udvar) tagjait, ha szabadon engedik őt és a főszereplőt. A szerveződés rengeteg tagját bebörtönözték az árulás után a Pujool holdja fölötti börtönbe, a Kriptába. Miután a játék főszereplője elterjesztette Leia üzenetét a blokádon belül, több helyen is zavargások keletkeztek a szektoron belül. Míg ezek elvonták a birodalmiak figyelmét, addig sikeresen kiszabadították a szervezet tagjait a börtönből. Végül a főszereplő megütközött Bragh parancsnokkal és magára vonta Adelhard minden haragját. A Vasblokád végnapjaiban Lobot segítségével megpróbálták Adelhardot elfogni a bespini termeiben, de elmenekült. A blokádot így is sikerült megtörni és a bolygót is sikerült végül Lando segítségével felszabadítani a birodalmi csapatoktól, akik kitartottak Adelhard mellett.
Kíváncsian várom, hogy a Vasblokád túloldalán milyen álságos tevékenységet folytatott Adelhard, valószínűleg a képregényből kiderül 2024. október 2-án, mikor az első füzet megjelenik.