Vader hívei, akik majdnem sithek lettek: a noghrik
Kik voltak a noghrik, a Birodalom bérgyilkosai?

A noghri faj 1991-től, Timothy Zahn eredeti Thrawn trilógiájától kezdve részei a Star Warsnak, a Lázadók és a Birodalom históriák révén azóta már mozgóképes formában is láthattuk őket, immár a kánon részeiként. Mit is tudunk róluk?
Egy faj születése
A noghri faj azon elemek egyike, melyeket Zahn Thrawn-trilógiájából átemeltek a kánonba is, elsősorban a legismertebb noghri harcoson, Thrawn testőrén, Rukh-on keresztül. A Birodalom örökösei (Heir to the Empire) 20. évfordulós, jegyzetelt kiadásában a szerző több érdekességet is megosztott a noghrik eredeti koncepciójáról. Kezdjük egyből a névvel, Zahn ugyanis eredetileg más elnevezést szántak volna a fajnak: ők lettek volna a sith-ek.
„Eredetileg úgy terveztem, hogy Rukh és társai sith-ek, utalva Vader a Sith ura címére. Mivel ezt a kifejezést akkor még nem definiálták, úgy gondoltam, hogy biztonságban vagyok. Ám a Lucasfilm aggódott, hogy George akarná még használni a Sith kifejezést valamikor a jövőben (amit, ahogy mind tudjuk, megtett), s azt mondták nekem, hogy válasszak egy másik nevet nekik. Füstölögtem egy darabig emiatt, de természetesen nagyon hálás vagyok most, hogy akkor utasítottak engem erre a változtatásra.”
Bár tudjuk, hogy később a Lucas-féle „eszmei” koncepció mellett, ahhoz társulva valóban lett egy sith faj is, ám ez már egy másik történet. Mindenesetre Zahn szorossá tette Vader és a noghrik kapcsolatát, amelyre még a faj megjelenése is ráerősített.
„Mivel azidőben még nem volt semmi elérhető Vader háttértörténetéből, és épp akkor találtam ki a noghri fajt ehhez a sztorihoz, jött az az ötletem, hogy Vader talán úgy tervezte a maszkját, hogy az a noghrik arcának a stilizált változata legyen, jobban megkönnyítve az irányítását a halálkommandó osztagok felett. (Akkoriban még nem tudtam, hogy A Sith-ek bosszújában kiderül, hogy Palpatine adta neki a maszkot.) Nem engedték, hogy kifejezetten belerakjam a Birodalom örököseiben a maszk és a noghrik közötti kapcsolatot, de úgy gondoltam, hogy majd hátha megengedik később a trilógiában, szóval továbbmentem és ezzel a hasonlósággal a fejemben terveztem meg az idegen faj arcát. Természetesen, most már tudjuk, hogy a maszkot (ami eredetileg Ralph McQuarrie preprodukciós rajzain alapult) Palpatine adta Vadernek, s a saját torz, gonosz Sith jellemzőkön alapult, és egyáltalán semmi köze nem volt a noghrikhoz…”

Lord és Lady Vader
Bár a Thrawn-trilógia, s különösen a kánontartalmak alapján leginkább Thrawnhoz köthetnénk a noghrikat, a chiss főadmirális inkább mondhatni „bitorolta” őket, ahogy a regényekből is kiderül, Vaderhez kötődtek. Darth Vader volt ugyanis a noghrik hőse. A noghrik szülőbolygója, a Honoghr ugyanis jelentős pusztulást szenvedett a klónháborúban. A később, az előzménytrilógiát követően kiegészített sztori szerint a Honoghr felett egy űrcsatát vívtak a Köztársaság és a Szeparatisták erői, mely során egy lezuhant szeparatista Lucrehulk-osztályú hajóból szivárgó biofegyver súlyos pusztítást végzett a bolygó növényvilágán. A klónháború után Vader rábukkant a Honoghrra és lenyűgözték a noghrik képességei, ezért felajánlotta a Birodalom segítségét a szolgálatukért és hűségükért cserébe. A noghrik ebbe belementek, s hálásak voltak Darth Vader nagylelkű segítségéért, aminek következtében a fiatal noghrikből megszervezték a halálkommandókat, Vader és az uralkodó végtelenül lojális bérgyilkos alakulatait. A Birodalom azonban csak a látszat szerint dolgozott az ökológiai katasztrófa megszüntetésén, valójában tovább dolgoztak a bolygó szennyezésén, folyamatosan biztosítva így a noghrik szolgaságát. A noghri halálkommandókat végül Thrawn örökölte meg, aki tovább folytatta a színjátékot a Honoghron, biztosítva a harcosok hűségét.

A Birodalom mesterkedéseit végül Leia Organa leplezte le, aki mintegy megörökölte édesapjától a noghrik tiszteletét. Leia lett a noghrik szemében Lady Vader, avagy a Mal’ary’ush, ami annyit tesz, mint a megmentő leánya. Leia végül valóban megmentette a noghrikat a birodalmi elnyomás alól, s az igazság feltárása Rukh árulásához és Thrawn halálhoz vezetett. A noghrik megtartották a hűségüket Lady Vader felé is, s kiváló testőröket adtak Leia és családja mellé. Közülük leginkább Cakhmaim és Meewahl nevét kell kiemelnünk, a két noghri harcos védelmezte például Leiát a yuuzhan vong háborúk kegyetlenségei közepette, s végül a második galaktikus polgárháborúban veszítették életüket, amikor Jacen Solo lövetni kezdte az Ezeréves Sólymot.
A noghrik megjelenése és kultúrája
A noghrik alacsony, zömök szürkebőrű faj, kiváló reflexekkel, s vadállatias fizimiskával. A noghrik testfelépítése igazi ragadozókká tette őket, melyhez ráadásul páratlan szaglás is társult, még az ember vérvonalát is képesek voltak kiszimatolni, a noghri Khabarakh is így azonosította Leiát Darth Vader lányaként. Eredendően a bőrszínük fejlődésük során változott volna, gyerekként még halványszürkék lettek volna, s ahogy idősödtek úgy váltak egyre sötétebb bőrűekké. A szerző végül a valós rasszi konnotációk elkerülése végett elvetette ezt az ötletet, a noghrik maradtak szürkék.

A noghrik társadalmát ugyancsak a Thrawn trilógiából ismerhetjük meg igazán. A faj klánokba szerveződött, klánjaik központi terének a dukha nevű közösségi épület számított, amely a klán maitrakh-jának is a székhelye volt. A maitrakh-ok a legidősebb nőtagjai közül kikerülő vezetők voltak. A noghri klánok másik vezetőjének a dinaszta számított, a tizenhárom dinaszta gyűléshelye pedig Nystaóban lévő Nagy Dukha volt. A legjelentősebb ügyekben a dinaszták népgyűlést is összehívhattak.
A noghrik szerepe és jövője a kánonban
A noghrikat a kánonban elsősorban Rukh képviseli, az ő története pedig Thrawn főadmirálishoz kötött. Megjelenése is némileg különbözik az eredeti koncepciótól. Bár továbbra is szürkebőrű, alacsony és állatias megjelenésű lények, inkább humanoid mint hüllőszerű a pofájuk, kevésbé emlékeztet fejük Vader sisakjára. Mindazonáltal, legalábbis Rukh továbbra is félelmetes harcos maradt, s karakteréhez sokat tett a hangját adó Warwick Davis is.

Rukh azonban meghalt a Lázadók animációs sorozatban a Lothalon, így az Ahsoka szériában már nem tért vissza az ikonikus karakter. Holott Thrawn történetében kulcsszerepet játszik, eredendően ő a főadmirális gyilkosa, egy művészi döféssel. Ez az esemény a kánonban már úgy tűnik másképp fog lezajlani (talán Enoch lesz az áruló?), s így a noghrik és Honoghr története sem lesz valószínűleg már fontos. A sztori elmesélését ugyancsak nehezíti, hogy Leia Organa miképpen térhet majd vissza a Mandóverzum filmjeiben, s milyen szerep hárulhat rá. A noghri-szál ebben a formában tehát kevéssé elképzelhető, bár még remélhetjük, hogy felbukkan még a faj más-más tagja, akár Thrawn főadmirális oldalán, akár másfajta birodalmi zsoldban.