Párhuzamos életrajzok: Joel Miller és Anakin Skywalker

Elsőre különösnek tűnhet az összehasonlítás, de hallgassatok meg!

joel-anakin

Hamarosan érkezik a The Last of Us sorozat második évada, aminek kapcsán nemrég végre a játékokkal is tettem egy próbát. Az első részt végig is játszottam, a másodikat még nem sikerült befejeznem, az viszont egyértelmű, hogy mindkét játék nagyon nagy hangsúlyt fektet cselekedetek morális megítélésére és arra, hogy bizonyos nézőpontokból hogyan változhat mindez.

Természetesen leginkább egy bizonyos döntés áll ennek a morális elemezgetésnek a középpontjában, melynek révén feltehetjük a következő kérdést: helyesen döntött-e Joel, mikor megmentette Ellie-t? És hogyan jön ide Anakin? Nos, a koncepció, tulajdonság vagy érzelem, mely összeköti a két karakter történetét nem más, mint az Erő Sötét oldalának valódi jelentése: az önzés.

George Lucas eredeti elképzelései a Star Wars egyik fő funkciója ugyanaz volt, mint a mitológiának és a vallásnak korai emberi közösségek életében. Hogy egyfajta tanmese, morális iránytű legyen az új generációk számára, melynek révén megtanulhatják azokat a legfontosabb értékeket, melyek mentén a közösség elvárásokat támaszt feléjük. A központi üzenet, melyet Lucas át szeretett volna adni, az az önzés, és az önfeláldozás szembeállítása, ezt szimbolizálja elsődlegesen az Erő sötét és világos, illetve ebből vezethető le a Jedi Rend egyik legnehezebben értelmezhető törvénye is, mely a ragaszkodásról szól.

„A ragaszkodás féltékenységhez vezet, ami a kapzsiság ikertestvére.”

– fejtette ki Yoda, de mégis mit jelent ez pontosan? Hiszen a jedik is rengeteg teremtménnyel kerülnek szoros kapcsolatba életük során, nem várható el tőlük, hogy teljesen tárgyilagosak és érzelemmentesek legyenek. Ők is emberek, nem droidok, mi több, az empátia és az elesettek védelme a Rend egyik fő feladata, ami magával a szeretettel, az élet és más lények szeretetével is közvetlen összefüggésben áll. Akkor mégis mi ez a maszlag a ragaszkodással kapcsolatban?

Jeol döntéséhez hasonlóan Anakin tettei is súlyos következményekkel jártak.
Forrás: SabersPro

Az egyik kedven magyarázatom erre Daniel José Older fiataloknak szóló regényéből, A Veszedelem a Valónból származik, mely A Köztársaság fénykora történeteit erősíti. Vernestra Rwoh itt egy egyszerű gondolatkísérlettel magyarázza el a szeretet és a ragaszkodás közötti különbséget az érzései kapcsán összezavarodott Lula Talisola padavannak. Felteszi neki a kérdést, hogy ha ellensége életveszélybe kerülne, és neki lehetősége lenne rá, akkor megmentené-e. Lula egy kicsit gondolkozott, majd óvatosan azt felelte, igen, ha akkor éppen nem az életére akarna törni. Vernestra ezután arra is rákérdezett, hogy ha a barátai kerülnének bajba, akkor úgy is megmentené-e az életüket, ha tudná, hogy utána soha többé nem láthatja őket. Lula természetesen azonnal rávágja, hogy természetesen, hiszen borzalmas lenne, ha többé nem találkozhatna velük, de az még szörnyűbb lenne, ha ez azért történne, mert segíthetett volna rajtuk, de kudarcot vallott. Vernestra ezáltal úgy értékeli, hogy amit Lula érez, az szeretet, nem pedig ragaszkodás, hiszen az élet védelmében, nem pedig birtoklásvágyból félti őket.

Anakin Sötét oldalra fordulása viszont nem egészen így nézett ki. Anakin édesanyja halála után rettegni kezdett attól, hogy szerelmét, Padmét is elveszíti, noha saját rémálmain kívül más oka nem volt azt feltételezni, hogy ez megtörténik. Az ifjú Skywalker nem azért akarta megmenteni gyermekei anyját, mert féltette őt, hanem azért, mert félt az elvesztésétől. Önzésből, birtoklásvágyból, és az anyja elvesztésének fájdalmától való félelemből kezdte el keresni annak módját, hogyan akadályozhatja meg Padmé halálát, ezzel pedig ő maga járult hozzá ahhoz, hogy szörnyű látomása valósággá váljon. Mindezzel pedig a galaxist is közel három évtizedre sötétségbe borította.

Ezen a ponton talán kezditek érteni, hogyan kapcsolódik ide Joel. A The Last of Us világában az emberek borzalmas, posztapokaliptikus körülmények között élnek egy gombafaj, a cordyceps terjedésének köszönhetően, mely amolyan zombiféle lényekké változtatja azokat, akiket megfertőz. Felbukkant viszont Ellie, aki az egyetlen ismert ember, aki immunis a gombára, a felhasználásával pedig vakcina lehet előállítható, ami megmentheti a civilizációt a teljes összeomlástól. A Tűzbogaraknak nevezett szervezet, akik a gyógymód megalkotásán munkálkodnak Joelt bízzák meg, hogy vigye el Ellie-t a Salt Lake City-ben található laborjukba, hogy megvizsgálhassák és megpróbálják létrehozni az ellenszert.

Joel megmenti Ellie-t.
Forrás: YouTube

Joel a járvány kitörésekor elvesztette saját lányát, ami súlyos törést okozott benne. Ez a lelki sérülés sosem tudott teljesen begyógyulni, csak elfedni volt képes azt, hogy képes legyen tovább működni a mindennapokban. Az út során viszont nagyon szoros kapcsolatba kerül Ellie-vel, aki elkezdte begyógyítani lelki sérüléseit. A kórházba megérkezve viszont a férfi azzal szembesült, hogy a gyógymód csak úgy hozható létre, hogy a folyamatba közben a lány belehal. Joel ekkor úgy dönt, nem engedi, hogy a Tűzbogarak elvégezzék a beavatkozást, gyakorlatilag mindenkit megöl az épületben, köztük Marlene-t, a szervezet vezetőjét, aminek következtében nem csak a gyógymód nem készül el, de a Tűzbogarak is feloszlanak.

Valószínűleg a legtöbben hasonló módon cselekedtünk volna Joel helyében, ha hasonló választás elé kerülünk, viszont az nem kérdés, hogy ez egy önző döntés volt. A legnagyobb probléma, hogy Ellie-t senki sem kérdezte meg arról, hogy hajlandó-e feláldozni az életét az emberiség jövőjéért, bár az is kérdéses, mennyire lehet rábízni egy ilyen súlyú döntést egy 14 éves lányra. A folytatás ismeretében viszont valószínűsíthető, hogy igent mondott volna rá, Joel viszont elvette tőle a döntés lehetőségét, amivel egyben az emberi civilizációt is halálra ítélte, hiszen ki tudja, lesz-e még valaha immunis egyén, és lesz-e valaki, aki képes lehet ellenszert készíteni a segítségével. Mindezt pedig elsődlegesen nem Ellie védelmében tette, hanem azért, hogy ne kelljen újra átélnie azt a traumát, amit lánya elvesztésekor átélt. Valójában leginkább önmaga lelki épségének megóvása érdekében mentette meg Ellie-t, mondhatni rossz döntést hozott a villamos dilemmában, ennek következtében pedig teljes világát sötétségre kárhoztatta, csakúgy, mint Anakin Skywalker.

Ha szívesen olvasnátok még hasonló írásokat, ide kattintsatok!

About Author