20 éves lett a Knights of the Old Republic II: The Sith Lords
A sith triumvirátus legendája.

Tavaly ünnepelhettük a Knights of the Republic első részének húsz éves évfordulóját, amely máig az egyik legjobb Star Wars játéknak számít. A folytatása több szempontból is rácáfolt az első részre, amelyet ugyancsak nagy tisztelet övez a rajongók között. Ezen a napon lett húsz éves a Knights of the Old Republic II: The Sith Lords!
A KotOR sikerének árnyékában
2003-ban jelent meg a BioWare-től a Knights of the Old Republic első része. A játék hatalmas siker volt és a LucasArts nagyon hamar berendelte a folytatást, amelyet az Obsidian Entertainment fejlesztőire bíztak. Azonban amikor először megkereste őket a LucasArts még nem volt kész a KotOR, nem is játszottak vele. Ekkoriban kezdett ismerkedni a kis hét fős csapat Revan történetével, akik csak látványterveket kaptak először. Még az év októberében elkezdődtek a munkálatok a második részen, de a LucasArts csak akkor szerződtette őket, amikor már ténylegesen dolgoztak rajta. A lecke fel volt adva az Obsidian fejlesztőinek, hiszen már az első részen is a BioWare legjobbjai dolgoztak, köztük az író Drew Karpyshyn.
A BioWare nem vállalta a második részt, az Obsidian pedig egy akkor frissen alakult új stúdió volt teljesen kezdő csapattal és épp a KotOR II lett az első játékuk. A második rész történetéért Chris Avellone, vezető dizájner felelt. Avellone nem szerette volna, ha írócsapatára olyan nyomás nehezedjen, hogy nekik túl kell szárnyalniuk a BioWare-t, így először elkezdte kutatni a Star Wars univerzumát. Először arra próbált rájönni, hogy mely játékelemek voltak a legnépszerűbbek a KotOR-ban és rájött, hogy a BioWare sikere a történetben és az irányítható társakban rejlett, akikkel sok interakciója lehetett a játékosnak.

A folytatást ezekre az elemekre alapozták. Avellone és csapata ezután elolvasott annyi Star Wars könyvet, képregényt és grafikus művet a Bővített Univerzumból, amennyit csak lehetett, és természetesen a filmeket is sokszor megnézték (még a hírhedt Holiday Specialt is!). Átfogó ismeretük lett az univerzumról és tudták, hogy mely történeteket érdemes felhasználniuk és melyek azok, amelyektől jobb, ha távol tartják magukat. Már a fejlesztés korai fázisában eldőlt, hogy még a KotOR 1-nél is sötétebb történet lesz, amelyben a jedik is szorult helyzetbe kerülnek. A történetet úgy írták meg, hogy a játékos a lehető legjobban bele tudja magát élni a szerepjátékba és minél több interakciója legyen a KotOR világának karaktereivel.
Az Obsidian ugyanarra az Odyssey nevű motorra építette a második részt, mint amit a BioWare kifejlesztett az első játékhoz. Az szerepjátékhoz ugyancsak felhasználták a Dungeons & Dragons d20 nevű rendszerét, amelyet korábban a BioWare is alkalmazott az első résznél. A csapat nem akart megváltoztatni olyan pályaelemeket vagy dizájnokat, amelyek korábban beváltak a BioWare-nél. Hűek maradtak az alapanyaghoz, sőt inkább tovább bővítették, javították azt.
Rengeteg munkát fektettek a grafikába, a pálya és karakterdizájnba, ill. a világítás–árnyék effektekbe. A játék zenéjén Mark Griskey dolgozott, aki sikeresen lépett az első rész zeneszerzője, Jeremy Soule nyomdokaiba. Darth Sion vagy Nihilus zenei témái önmagukban is megállják a helyüket, itt-ott mutatnak hasonlóságot John Williams klasszikus filmzenéivel is. Mégis egy közel 55 perc hosszú filmzenét sikerült írnia a Seattle-i Szimfonikus Zenekar segítségével.

Az Obsidian által meghirdetett állásokra rengetegen jelentkeztek, mindenki részese akart lenni a projektnek. A csapat ennek ellenére küszködött a fejlesztésre szánt rövid időtől és a nyomástól, hogy ők készítik a „2003-as év játékának” folytatását. A LucasArts mindössze 16 hónapot adott a fejlesztésre, már a 2004-es E3-on szerették volna leleplezni a játékot, ahol egy 30 perces demó prezentációt is elvártak az Obsidiantól. A rövid idő miatt ez végül 15 perces lett. Az Obsidian alapítója, Feargus Urquhart egy 2012-es interjújában elárulta Jason Schreiernek (Kotaku), hogy a játékot eredetileg 2005 májusában tervezték kiadni, ám a LucasArts előrébb hozta 2004 decemberére a megjelenést. Feltehetően a döntés George Lucastól jött, hogy a KotOR II ne vegye el a rivaldafényt A Sith-ek bosszúja premierjétől és az ahhoz kapcsolódó videójátékoktól (mint pl.: Republic Commando, Battlefront II, Episode III – Revenge of the Sith).
Avellone egy 2013-as interjúban elárulta, hogy a LucasArts nagyon sürgette a játék megjelenését, ezért sok minden befejezetlen volt. Rengeteg tartalmat kénytelenek voltak kivágni a játékból, köztük az M4–78 nevű droidbolygót is. Avellone szerint ennél még több mindent kellett volna kivágni, hogy a szoftver ne jelenjen meg annyire félkész állapotban, mint ahogy végül kiadták. Egy 2018-as interjújában Avellone elmondta az Eurogamernek, hogy az Obsidiannak nagyobb volt a szeme, mint a szája. Sok megkérdőjelezhető és ambiciózus tervük volt, amelynek kidolgozására egyáltalán nem volt idejük. Pl.: szerettek volna eljutni az Alderaanra is.
A Száműzött Jedi kalandjai
A Knights of the Old Republic II öt évvel az első rész eseményei után játszódik. Miután Revan legyőzte Darth Malakot, nyom nélkül eltűnt. A megmaradt sith nagyurak végső csapást mértek a jedikre és szinte teljesen kiirtották a jedilovagokat. Főszereplőnk, akit itt csak „Száműzött Jedinek” hívnak, az egyik utolsó túlélője a mészárlásnak. A Száműzött Jedi a Telos IV-en vár arra, hogy a pörölyfejű hajó, a Harbringer felvegye. A Harbringer eltér az útitervtől, amikor egy vészjelzést fog be a megsérült Ebon Hawktól. A teherszállítón csak T3–M4 maradt „életben”, mellette egy sith űrhajón a sith nagyúr, Darth Sion élettelen testét találják meg. Sion néhány nap múlva magához tér, a Harbringert hamar ellepik a sith orgyilkosok, hősünknek menekülnie kell.
Hasonlóan az első részhez, itt is egy rejtélyes történet kezdődik, sok megválaszolatlan kérdéssel. Ahogy halad előre a szerepjáték, úgy bontakozik ki a történet. Darth Sion, Darth Traya és Darth Nihilus megalapítják a sith triumvirátust a Malachor V-ön és a galaxis uralmára törnek. A játék során ellátogatunk olyan világokra, mint az Onderon, a Nar Shaddaa, a Dxun holdja, vagy a Korriban és a Dantuin. Akárcsak az első rész, a második is számos meglepő fordulatot tartogat a játékos számára. Ha a főszereplő Száműzött Jedi nem is volt olyan emlékezetes, mint Revan, a főgonoszok annál inkább. A három sith rendkívül egyedi és jól megírt karakterek, amely mai napig hivatkozási pont a rajongók között.

Avellone 2018-ban mondta az Eurogamernek, hogy Sion esetében például igyekeztek minél félelmetesebbé tenné. A karaktert a Ninja Scroll anime egyik kődémoja ihlette, a KotOR-ban azonban a kínzó fájdalom és harag miatt, a teste lassan oszlik szét. Ezt eredetileg úgy akarták szemléltetni, hogy a testének kis darabjai lebegnek mellette, de a játék grafikus motorja ezt nem tette lehetővé. A legemlékezetesebb mégis Kreia lett, ez a vak sith, aki amolyan mentorunk lesz a történet során. Ráadásul amolyan szürke irányt képvisel azzal, hogy folyamatosan megkérdőjelezi a Világos és a Sötét oldal polarizációját.
„Mindent megkérdőjelezett a Star Wars univerzummal kapcsolatban, amit szerintem meg kellene kérdőjelezni” – mondta Avellone.
A játékmenet nem sokban különbözik a BioWare játékától, az alapjai ugyanazok, de itt-ott finomítottak az RPG-n. Látszik, hogy több munkát fektettek a társaink karaktereibe és az interakciókba. Olyanok szegődnek hősünk mellé, mint Kreia; a korábbi pilóta és sith orgyilkos Atton Rand; a fejvadász Mira; a zabrak technikus és veterán Bao-Dur; a volt sith tanítvány Visas Marr; a mandalore-i Canderous Ordo; a vuki Hanharr; Atris jedimester vagy a terveződroid G0–T0. Az első részből visszatér a közkedvelt és nagyszájú HK–47 orgyilkos droid is, ill. Revan droidja is, T3–M4. Mindegyik karakter kidolgozott személyiséggel rendelkezik és kapcsolatunk velük a párbeszédek, ill. döntéseink alapján változik. Az is számít, hogy a játékos nő vagy férfi főhőssel játszik, ugyanis Mical csak női, míg Brianna, a szolgálóleány csak férfi karakterhez tud csatlakozni. Az RPG talán egy fokkal jobb is mint az első részben. Az Obsidian sok munkát fektetett a párbeszédekbe, a karakterfejlődésbe. Az egyes szituációknak több fajta megoldása van, és ahogy a BioWare-nél, úgy a befejezés itt is nyitott a játékos számára.
A harcrendszer ugyanaz, mint a KotOR I-ben, körökre osztott párbajok, amelyben társainknak is adhatunk parancsokat. Minden szintlépésnél jól át kell gondolni, milyen képességekre fejlesztünk, mert a játék egy pontján már nagyon erős ellenfelek támadnak ránk és könnyen helyben hagyhatnak minket. Sajnos a játékon látszott, hogy félkész állapotban jelent meg. Tele volt bugokkal, hibákkal, de mindezt feledtette a nagyszerű történet és játékmenet.
Megjelenés és fogadtatás
A Knights of the Old Republic II 2004. december 6-án jelent meg Xboxra Észak-Amerikában. PC-re és a világ többi részén csak 2005 februárjában érkezett meg. Az első részhez hasonlóan hatalmas siker lett. Az első hónapban 458 ezer példány fogyott Xboxra, majd mikor megjelent a PC-s verzió is, rögvest az eladási toplisták elejére ugrott. Az Egyesült Királyságban hetekig népszerűbb volt, mint az ugyancsak akkor megjelenő World of Warcraft. 2006-ra a játékból elkelt 1,5 millió példány egy 2008-as statisztika szerint csak az USA-ban 1,2 milliót adtak el.
A játék nagyon pozitív kritikákat kapott, a Metacritic 85%-ra értékelte, az IGN elismerően méltatta az Obsidian munkáját, amely felért a BioWare-éhez. A GameSpy A Birodalom visszavághoz hasonlította, amely sokak szerint a legjobb epizód a Skywalker sagában – a KotOR II-nek legalább olyan meglepő és fordulatos a története. Ám többen kritizálták a grafikát és rossz technikai állapotot, a Gamespot és a GameSpy is kiemelte a rengeteg hibát és bugot a játékban. Ezek a negatív visszajelzések inkább a LucasArtsnak szóltak, akik idejekorán adták ki a játékot, az Obsidiannak nem volt ideje befejezni a szoftvert.

Mindezek ellenére a kritikusok és a rajongók is nagyon jól fogadták a játék történetét és karaktereit. Több díjat is elvitt 2004-2005-ben. A GameSpy kinevezte Kreiát a 2005-ös év legjobb videójátékos karakterének, mint „az idei év legérdekesebb, legbonyolultabb, legrejtélyesebb, legjobban megtervezett és legárnyaltabb karaktere egy videójátékban”.
Utóélet, folytatás („Találkozunk még, egészen biztos”)
A KotOR-játékok az évek során kultikus státuszba emelkedtek a rajongók között. Sokan szembeállították George Lucas előzménytrilógiájával, amely nem minden rajongónak nyerte el a tetszését. A LucasArtsnál tervben volt, hogy a KotOR-ból is trilógia legyen. Az Obsidian és Chris Avellone már elkezdték tervezni a harmadik rész történetét, amely egy erőérzékeny nőről, Naresha-ról szólt volna és a sithek ősi titkait akarták felfedezni. Továbbá azt is tervezték a játékban, hogy a Száműzött Jedi felkutatja az elveszett Revant. A játék azonban sosem kapott zöld utat. Erről az Eurogamernek beszéltek hosszasan 2018-ban.
Helyette a LucasArts megbízta a BioWare-t (már az EA szárnyai alatt), hogy a KotOR alapján készítsenek egy MMORPG-t – a World of Warcraft mintájára. A projektbe rekord összegeket fektetett az EA, viszont számos volt fejlesztő részt vett benne, akik a KotOR I-en is dolgoztak. Ez lett a Star Wars: The Old Republic, a története 300 évvel a KotOR II. eseményei után játszódik, viszont megannyi karakter, helyszín és sztoriszál visszatért. Igazi szellemi örököse és folytatása lett a két klasszikus RPG-nek. Az MMO azóta sokat változott, de kitartott mellette egy elég komoly keménymag, így a BioWare tíz éven át támogatta. 2023 óta viszont már a Broadsword Online Games csapata gondozza.
Az SWTOR-hoz négy regény készült, amelyek nagyrészt előzmények a játék eseményeihez. Kiemelkedik Drew Karpyshyn Revan című könyve, amely néhány évvel a KotOR II. után játszódik, egyúttal felvezeti az SWTOR-t is. Ebben a regényben erősítették meg, hogy a Száműzött Jedi valójában nő és Meetra Surik a neve. A regényben Bastila megbízásából Meetra felkutatja Revant és együtt próbálják legyőzni a sith császárt, Vitiate-t. Valójában a Revan regény a tervezett KotOR 3 koncepcióján alapult.

A nagy siker ellenére a LucasArts és az Obsidian soha nem javította ki a Knights of the Old Republic II-t. Elkötelezett rajongók egy csoportja modok segítségével visszaállította a kivágott tartalmakat és számos hibát befoltoztak. Hivatalos patch-ek hiányában azonban a játék egy idő után már játszhatatlan volt új gépeken, konzolokon. Azonban az Aspyr Media, akik korábban Macre, Linuxra és később mobilokra, új konzolokra is kiadták a KotOR-t, a Lucasfilm megbízásából elkezdték felújítani PC-re is a második részt. A szoftvert felskálázták 64 bites Windows-ra, natív Full HD és 4K támogatást kapott, kijavítottak számos bugot, támogatta az új kontrollereket, ráadásul felvették a kapcsolatot a rajongókkal is, akik a Restored Content Mod-ot készítették. 2015-ben érkezett a hivatalos javítás Steamen és GOG-on, nem csak a foltozgatásokat, hanem a kivágott tartalmakat is megkapták a rajongók.
Hiába a rajongók lelkesedése és a játék sikere, a KotOR-játékok, könyvek és képregények nem lettek a kánon részei.
Azonban az utóbbi években egyre több elemet elkezdtek bevezetni a kánonba, a Lucasfilm nem feledkezett meg róla. Évekig hallottuk a pletykát, hogy valamilyen remake formájában tervezik a KotOR-játékok feltámasztását és azon nem a BioWare, vagy az Obsidian dolgozik. A pletyka igaznak bizonyult, 2021 szeptemberben a Lucasfilm Games és a Sony bejelentette, hogy az Aspyr Media már dolgozik a KotOR Remake-en, amelyet PC-re és PS5-re fognak kiadni. A projekt a pletykák szerint nem haladt jól, az Aspyrtől már elvehették és azóta a Saber Interactive dolgozik rajta. Az Aspyrnek később a KotOR II Nintendo Switch változatával is meggyűlt a baja, amikor visszavonták a Restored Content mod alapján tervezett DLC-t. Így vagy úgy te a kánonban ott a helye a Régi Köztársaságnak, jól elkülönülve a Jedik Hajnala és a Köztársaság Fénykorától. Ez már csak a Lucasfilmen és a játékfejlesztőkön múlik, hogy kapunk-e oda valamilyen új tartalmat.
Ami pedig az Obsidiant illeti, a KotOR II óta igazi szerepjátékos fejlesztővé nőttek ki. Olyan játékok fűződnek a nevükhöz, mint a Neverwinter Nights 2, az Alpha Protocoll, a Fallout: New Vegas vagy a Pillars of Eternity. 2018 óta az Xbox család részei olyan címekkel, mint a The Outer Worlds, a Grounded vagy a Pentiment. 2025-ben pedig érkezik az Avowed című vadiúj fantasy RPG-jük. Hiába ez a csapat továbbra is megbízható, ha szerepjátékról van szó.
Végszó
A Knights of the Old Republic II: The Sith Lords egy igazi klasszikus Star Wars-játék. Hűen követte és folytatta az első rész által kikövezett utat, kicsit talán még jobb RPG is lett, mint elődje. Rögös útja volt, de az évek során mind a két játék kivívta magának a kultusz státuszt és méltán nevezik a valaha készült legjobb Star Wars videójátékoknak. A Lucasfilmnek továbbra is tervei vannak a Régi Köztársasággal, örülnénk, ha a KotOR Remake játék mihamarabb ekészülne és talán egyszer mozgóképes mű is jönne ebben az érában.
A cikk eredetileg a Ziro.hu harmadik e-könyvében jelent meg 2021-ben. Írta és frissítette a szerző, Faragó Dániel.
