[Vélemény] Hogyan szőhetnék tovább a Skywalker kora utáni történeteket?

Folytatás alternatívák

Sokáig úgy tudtuk, hogy egy Star Wars mozi készül a IX. epizódot követő időszak elmeséléséről, mely tizenöt évvel a Skywalker kora után veszi fel a fonalat. Most azonban a legfrissebb pletykák alapján erős a gyanú, hogy több film is érkezhet ebben az időszakban, amennyiben Simon Kinberg pletykált trilógiája – mely egyes források szerint nem X–XII. epizód lesz – valóban a Skywalker-sagát követően játszódik. Ezekről a történetekről egyelőre nem sokat tudunk, úgyhogy a Legendák hasonló korszakban játszódó történetei alapján töpregünk.

Véleményem szerint az új film, illetve filmek esetében nem is az a legfontosabb kérdés, hogy ki lesz a főszereplője (Rey, Finn vagy teljesen új karakterek), hanem az, hogy ki, illetve kik lesznek az ellenfelek, az antagonisták. Azzal ugyanis, hogy Palpatine-t visszahozták a IX. epizódra, s immár végérvényesen (?) legyőzték, a hagyományos sith vonal elleni harc is befejeződött, Rey az összes sith-et legyőzte Palpatine-nal. Természetesen egyszerű megoldás is választható, kiderülhet, hogy Sidious nagyúr túlzott, amikor magát az összes sith-tel azonosította, s még Darth Plagueist is újra előhúzhatják a talonból, ha már Az akolitushoz elkészítették a karakter élőszereplős változatát, s nem aknázták ki azt. (Palpatine minden bizonnyal úgy értette az összes sith-tel kapcsolatos kijelentését, hogy a Darth Bane által megteremtett láncolat végső tagja, aki ezáltal rendelkezik a sithek minden tudásával, a sithek vallásának fanatikusai pedig őt követték, így abban az adott helyzetben ő reprezentálta a sithek egészét. Mindez ugyanakkor nem jelenti azt, hogy az idővonal ezutáni részén ne bukkanhatnának fel akár új sithek, hiszen a Legendákban is többször újjászületett a rend. Ezen felül valamilyen új sötét oldali csoportosulás megjelenését sem lehet kizárni, mely hasonló a sithekhez, de névleg és/vagy szervezetileg másképpen működik – a szerk.) Remélem azonban, hogy ennél valamivel kreatív új fenyegetést találnak majd.

Ismeretlen invázió

A megújulás és továbblépés kérdése a Bővített Univerzum esetében is felmerült, már az 1990-es évek végén. Ennek eredménye lett a New Jedi Order című könyvsorozat, a maga tizenkilenc regényével és néhány további novellájával. Az előzménytrilógián dolgozó George Lucas maga is beleszólt a történet alapkoncepciójába – például, hogy Luke Skywalker nem halhat meg, a történet ne hasonlítson túlságosan Anakin Skywalker sztorijára –, s az is neki köszönhető, hogy az antagonisták nem lehetnek Erőhasználók. Új, eredeti folytatást kellett tehát kitalálniuk a résztvevő íróknak és a kiadónak. Az új ellenfél így egy galaxison kívüli invazív idegen faj, a yuuzhan vong lett, akik teljesen különböznek mindentől, amit hőseink – itt már nemcsak a klasszikus Luke–Leia–Han trió, hanem már a jedik egy újabb generációja is – eddig ismertek. A yuuzhan vongok ugyanis nem használtak gépeket, de lényegében semmilyen mechanikus technikát sem, helyette csúcsra járatták a biomérnökséget: mindenük élt, az űrhajóik, fegyvereik, de még a ruhájuk is. A másik fontos furcsaságuk – az erőszakos kultúrájuk és kegyetlen politeista vallásuk mellett – az volt, hogy a jedik nem érzékelték őket az Erőben, olyanok voltak, mintha nem is léteztek volna az Erőben. Ez pedig újabb morális dilemmát okozott Luke Skywalkernek és az Új Jedi Rendnek, hitviláguk lényege kérdőjeleződött meg (végül kiderült, hogy nem az Erővel van baj, csak mondhatni a jedik érzékelése nem volt teljes).

Nom Anor (Jedipedia)

A kánonban – bár A klónok háborúja sorozat esetében felmerült, hogy belerakják – egyelőre nincs nyoma a yuuzhan vongoknak, és valószínűleg nem is lesz. Timothy Zahn azonban a kánon Thrawn regényekkel felvezetett egy hasonló, ám jóval kevésbé extravagáns fenyegetést, a gryskeket. A gryskek az Ismeretlen Területekről származnak, és ők voltak Thrawn főadmirális igazi ellenfelei, akik ellen a Birodalom erőit is kereste, mindent megtéve népe megvédéséért. A grysk egy veszélyes harcos faj, aki kliensnépeket is gyűjtött maga köré. A gryskek ugyanis képesek voltak leigázni más népek tagjainak elméjét és lelkét, s félelmeiket és vágyaikat manipulálva a klienseivé tették ezeket. Ráadásul miképp a New Jedi Order regényből a yuuzhan vongok esetében is megismerhettünk manipulátorokat (Nom Anor vagy Onimi), úgy a gryskek esetében is Jixtus képében. Ijesztő és izgalmas ellenfél lennének, akár az Ahsoka sorozatban élőszereplős formában is felbukkanó Thrawn főadmirális történetével is összekötve. S ha már Ahsoka és Thrawn, akár egy külső galaxisból érkező váratlan invázió is elképzelhető, hiszen számos lehetőséget rejt magába a titokzatos Peridea bolygó galaxisa.

Abeloth

Az Ahsoka sorozat által felvezetett új típusú fenyegetés azonban még könnyebben lehet Abeloth. A széria több, az Erőt másképp használó ellenfelet is belengetett. Ilyenek voltak a perideai éjnővérek, akik valószínűleg Dave Filoni történetének, és a Mandóverzum mozifilmjeinek lehetnek az erőérzékeny ellenfelei. A másik Abeloth, akire Baylan Skoll hívása kapcsán utalgatott a széria, s talán már a második évadban is felbukkanhat. Abeloth karakterét ugyancsak a Legendák vezette be új, erős ellenfélként, méghozzá a kilenckötetes Fate of the Jedi regénysorozat. Abeloth ráadásul meglehetősen „kánonkompatibilis” története szorosan kötődik A klónok háborúja mortisi szálához. A történet szerint eredetileg a mortisiak halandó szolgája volt, később azonban az addig háromfős család tagjává vált, ő lett az Anya. Megfürdött a Tudás Tavában és ivott a Hatalom Forrásából, előbbi a Lány, utóbbi a Fiú erejéhez kötődött. Ezzel elérte várva-várt halhatatlanságát, valamint a mortisiakkal vetekedő hatalmát, ám ebbe az erőbe bele is őrült. Így született meg Abeloth, a végtelenül sötét és gonosz entitás, a Káosz elhozója. Abeloth talán legerősebb Erőhasználó az egész Star Wars-univerzumban, aki az értelmes lények szenvedéséből táplálkozott tovább növelve erejét.

Abeloth (Reddit)

Abeloth nagyobb méretű fenyegetés, hogy pusztán a Mandóverzumban elintézzék, ráadásul egy ősi entitás, szóval különféle idővonalakban is felbukkanhat antagonistaként. Nem véletlen tehát, hogy főszerkesztőnk, Kelemen Richárd Rixon, régóta pedzegeti, hogy a Lucasfilm talán Abelothban találta meg érákat összekötő antagonistáját. Abeloth egyik fontos képessége ráadásul éppen az, hogy meg tud szállni más lényeket, lényegében elfoglalva, magába olvasztva és magára öltve testüket. Ebből kifolyólag Abeloth sokféle alakban megjelenhet a különféle történetekben, lényegében még csak színésznőhöz sincs kötve a karakter felhasználása.

Az elveszett sith törzs és az Egy Sith

Bár Palpatine halálával végleg kipusztult a Darth Bane-féle, a Kettő Szabályára épülő sith vonal, ez még nem feltétlenül jelentheti azt, hogy teljesen elpusztult volna a sith ideológia. A Jedi Rendből akármikor kiválhatnak Sötét oldalra forduló növendékek, ráadásul egyéb Sötét oldalt követő szekták és irányzatok is felléphetnek utódként, melyekre különben is akad példa a kánonban. A Legendákban Abeloth története egy másik érdekes antagonista, az Elveszett Sith Törzs megjelenésével, visszatérésével társult. Történetük 5000 évvel a yavini csata előttre vezet vissza Naga Sadow sith nagyúr birodalma idejére. Ekkor zuhant le ugyanis az Omen nevű sith hajó a Kesh bolygón, sith-ekkel a fedélzetén. A Kesh a Vad Űr lakható, jó klimatikus és földrajzi viszonyokkal rendelkező világa volt, ám fémekben szegény, hiányzottak azok az alapvető fémek, amelyek az Omen megjavításához vagy újabb hajók építéséhez szükségesek lettek volna. A sith-ek így 5000 évre a Kesh-en ragadtak. Az elveszett sith törzs a régi sith út követője volt, teljesen független a Darth Bane-féle vonaltól, s a Kettő Szabályától. A Kesh sith-jei sokan voltak, egy egész társadalom a Sötét oldalt szolgálva, intrikák, politikai gyilkosságok és vérbosszúk közepette. Ők csupán Y. u. 41-ben tértek vissza (nem sokkal Abeloth visszatérte előtt) a galaktikus politika porondjára, tehát nagyjából az Új Jedi Rendről szóló film idejéhez (Y. u. 50) is közel. Ráadásul ahogy Abeloth, úgy a Törzs története is egy korokon átívelő sztorit nyújthat a készítőknek.

Darth Krayt, Darth Talon és az Egy Sith más tagjai (CBR)

Egy másik alternatív megoldás Darth Krayt sith rendje, az Egy Sith, melyet a magyarul is olvasható Hagyaték képregényekből ismerhettünk meg. Ez is független Darth Bane vonalától, s szintén sok sith harcossal operál egyszerre. Ismerős, de mégis újszerű megoldást jelentve. Krayt ráadásul ugyancsak kötődik Abeloth-hoz is, Luke Skywalkerrel közösen győzték le a gonosz entitást. Ha Krayt és sith-jeik személy szerint nem is, de az általuk képviselt újszerű sith hagyomány már jobban inspirálhatja a készítőket. Talán ha még Lucas lenne a stúdió élén, akkor Darth Talon is visszajöhetne, akivel már a VII. epizód készítésekor is kacérkodott (sőt már egy videójátéknál is).

Újabb polgárháború

A Legendák folytatástörténeteinek három nagy, sokkötetes könyvsorozatából már szó esett kettőről, a New Jedi Order és a Fate of the Jedi sorozatokról. A harmadik, a Legacy of the Force az, aminek legfőbb történeti motívuma, Han Solo fiának Sötét oldalra állása, s rémuralma valamilyen formában a kánon zárótrilógiában is megvalósult, gondoljunk csak Kylo Renre, mint az Első Rend Legfőbb Vezérére. A kilenc könyvből álló Legacy of the Force sorozat ezt a családi tragédiát természetesen ugyancsak egy galaktikus polgárháborúba helyezte, ez azonban jelentősen elütött a zárótrilógia Ellenállás versus Első Rend harcától. A könyvek második galaktikus polgárháborúja sokkal inkább az előzménytrilógia háborús konfliktusához, a szeparatista mozgalomhoz hasonlít. Csakhogy ebben a helyzetben a szeparatizmus nem a Külső Peremvidék, többnyire nem emberi fajba tartozó, népeiben ébredt fel, hanem a központi Koréliában. Az Új Köztársaságot ráadásul ekkor már felváltotta a Galaktikus Szövetség nevű államszervezet, melybe a Gilad Pellaeon vezette Birodalmi Maradvány is csatlakozott. A Szövetség tehát szinte majdnem az egész galaxisra kiterjedt, s próbálta azt rendszerbe szedni.

A Korélia a Solóban (Jedi Council)

A függetlenségére büszke koréliai nép először csak nem akarja elfogadni a Szövetség korlátozásait, csak a juttatásait, később viszont nyíltan elszakad a közös galaktikus államtól, s más szakadár bolygókkal konföderációt alkotva újabb polgárháborúba taszítja a galaxist. Az újabb szeparatista krízis és a második galaktikus polgárháború személyes jelleget is öltött, hiszen Han Solo, valamint a Bővített univerzum olyan fontos karakterei, mint Wedge Antilles vagy Corran Horn is a Koréliáról származtak. A történetben ráadásul Boba Fett és a mandalóriak is fontos szerepet kaptak, ez sem állna távol a kánontól (igaz némileg másképp). Ez persze Rey-jel, illetve új karakterekkel már kevéssé valósítható meg a kánonban, talán jobb lenne a régi szeparatistákat újra mozgósítani, akár a Kereskedelmi Szövetség is újra visszatérhetne.

Az alvilág, a jediellenes légkör

Egyszerű megoldás lenne egy új alvilági tényező felbukkanása antagonistának, akár a Legendák Xizor hercegéhez hasonlóan. Ez azonban inkább a Solo mozi egyfajta folytatásában lenne elképzelhető, s a kánonban különben is elég alaposan lefedte ezt a képregényes Qi’ra-trilóga. Felvethetjük akár A Köztársaság Fénykora antagonistáit, a nihileket is, akiknek szintén fel kellett nőnie ahhoz, hogy megfelelő ellenfeleivé válhassanak a jediknek – ehhez a Névtelen nevű, erőérzékenyekre vadászó lény jelentette az adut. A jediellenesség persze másképp is megvalósulhatna az új történetekben. A Bővített univerzumban is nagy hagyománya volt annak, hogy az Új Köztársaság, majd Galaktikus Szövetség politikusai és egyes lényei ellenségesen, sőt gyűlölettel viseltetnek a Jedi Rend és tagjai iránt. Egy ilyen galaxisszintű jedielleneség azonban furcsán nézne ki a Skywalker kora után, habár ne feledjük, a Bővített Univerzumban Luke hőstette se volt elég a jedik iránti általános tisztelethez, a jedik egyéb tettei pedig csak fokozta az ellenszenvet. Ez is egy érdekes konfliktusforrás tehát, kicsit az X-Men mutánsellenes légköréhez hasonló. Ismerős terep lehetne az X-Men filmekről is ismert Simon Kinbergnek.

Nos, ennyi opciót szedtünk össze, főleg a Bővített univerzum alapján. Könnyen megeshet persze, hogy a filmek alkotói egészen más irányokba indultak el, s olyan antagonistát fejlesztenek, akire még csak nem is számítunk!

About Author