Párhuzamos életrajzok: Baylan és C’baoth

Összehasonlítottuk az Ahsoka sorozat és a Zahn regények különös jedimestereit.

Baylan és C'baoth

Talán már az Ahsoka sorozat megjelenése előtt is, de azt követően még inkább, felmerült a rajongókban, hogy a sajnálatos módon fiatalon elhalálozott Ray Stevenson által alakított új, Sötét oldalra áttért jedi, Baylan Skoll valamiféle hasonló szerepet fog betölteni a kánonban, mint Joruus C’baoth a Legendákban. Ez egyelőre nem így lett, de talán a Thrawn trilógia őrült jedi klónja helyett érdemes megvizsgálni az eredeti Jorus C’baoth-t, akit leginkább a Kirajzás című regényből ismerhetünk meg.

Párhuzamos életrajzok sorozatunkban több karaktert összevetettünk már, legnkább a kánon és Legendák karaktereket összehasonlítva. Volt már Kyp Durron és Kylo Ren, Anakin Skywalker és Anakin Solo, de a kánon és a Legendák Wedge Antillesének az összevetése is. Az Ahsoka sorozat különösen okot adott efféle összhasonlítások készítésére, így hát összevetettük Ahsoka Tanót Galen Marekkel, azaz Starkillerrel, Hera Syndullát Garm Bel Iblis tábornokkal, Xiono szenátort Borsk Fey’lyával, de még Morgan Elsbethet és egy másik Yavin után különösen aktív éjnővérrel, Tamith Kai-jal. A talán legtöbbet rebesgetett párhuzamra, Baylan Skoll és Jorus (valamint Joruus) C’baoth összevetésére azonban eleddig várnia kellett a Rebo.hu lelkes olvasóinak. Ám e várakozásnak végre vége!

A Kirajzás

A cikk apropójául Timothy Zahn: Kirajzás című regényének újraolvasása szolgál, mely a Szukits Kiadó jóvoltából a puhakötéses verzió mellett keménytáblás formában is megjelent magyarul. A regény szoros párhuzamban áll Zahn Túlélők keresése című kötetével, annak lényegében egyszersmind előzménye is – még úgy is, hogy „starwarsosan” később jelent meg az előzménytörténet. A Kirajzás ráadásul abból a szempontból is különleges regény, hogy jól (bár nem tökéletesen, de egészen jól) illeszkedik Zahn kiváló kánon trilógiájához, a Chiss Birodalom sorozathoz. Ebben a kötetben debütáltak ugyanis olyan fontos chiss karakterek, mint Ar’alani admirális, illetve Thrawn (fogadott) fivére, Thrass, de itt nyerhetünk (a Túlélők keresése mellett, és attól bővebben) alaposabb betekintést a chiss társadalmi és politikai berendezkedés működésével. A Kirajzás tehát a kánonon és Legendákon átívelő, mára számos kötetre kiterjedő „Thrawn-univerzum” nem csak meghatározó, de megkerülhetetlen darabja.

A chissek, illetve a közéjük vetődött Jorj Car’das és társai mellett azonban a Kirajzás az előzménytrilógia világát is építi, a történet Y. e. 27-ben játszódik, tehát öt esztendővel a klónháború kirobbanása előtt, egy olyan időszakban amikor már érződik a feszültség, egyfajta vihar előtti csend. Míg a Túlélők keresésében Luke Skywalker és Mara Jade képviselik a Jedi Rendet, a Kirajzásban két ugyancsak közkedvelt jedi, Obi-Wan Kenobi és szeleburdi padawanja, Anakin Skywalker is fontos szerepet kap, első sorban Obi-Wan. Kenobi mester azonban inkább csupán megfigyelője az eseményeknek, rajta keresztül is megismerhetjük a Kirajzás-projekt vezetőjével, Jorus C’baoth mesterrel szembeni aggályokat. Az igazán fontos jedi szereplő a történetben ugyanis ő, az önteltségig magabiztos és határozott, büszke C’baoth mester, valamint a nálánál sokkal bizonytalanabb tanítványa, Lorana Jinzler. Még Darth Sidious ügynökét is érdemes megemlíteni, Kinman Dorianát, aki egyszerre szolgál két úrnak: egyrészt Palpatine kancellár titkára, másrészt Darth Sidious beépített embere, aki Palpatine-ról is szorgosan jelentget a sith nagyúrnak (ha-ha). A történetben Doriana valamint a neimoidiai Kav alfejedelem kényszerül szövetségre Thrawnnal, hogy megállíthassák és elpusztíthassák C’baothot és a Kirajzást.

Baylan Skoll

Hagyjuk most egy kicsit magára Jorus C’baoth mestert, s tekintsük át mit is tudunk egyelőre Baylan Skoll karakteréről. Keveset, hiszen csupán az Ahsokára hagyatkozhatunk. Az bizonyos, hogy Baylan maga is jedi volt, a klónháború idejére legalábbis jedilovag, ugyanis tábornoki rangban szolgált a háborúban. Ekkortájt már ismerte Anakin Skywalkert, akivel padawanjáról, Ahsoka Tanóról is beszélgettek. A klónháború végeztével Baylan túlélte a 66-os parancs jelentette megpróbáltatásokat és zsoldosként kezdett tevékenykedni. Tudomást szerzett Anakin Skywalker sorsáról is, s mély ellenszenvet érzett korábbi barátja, a Jedi Rend árulója iránt. Ám maga is egyre inkább a Sötét oldal felé sodródott. Maga mellé vette tanítványul az ifjú Shin Hatit, akivel később együtt álltak Morgan Elsbeth szolgálatába. Kiszabadították az Új Köztársaság börtönhajójából Elsbethet és részt vettek a Thrawn visszahozását célzó küldetésében.

Baylan Skoll (StarWars.com)

Baylant azonban saját célok mozgatták, megvoltak a maga okai, hogy miért is akar eljutni egy másik galaxisba, s az ottani Peridea bolygóra. Ahogy Shinnek bevallotta, valami nagyobb hatalmat keresett, ami hívta, vonzotta őt. Mint kiderült, ez a valami a mortisi istenségekkel kapcsolatos, talán éppen a legendák híres Abeloth-jával. Baylan a nagyobb jóban hitt, Thrawnt pedig a szükséges rossznak tartotta egy szebb jövő bekövetkeztéhez. Bár antagonistaként jelenik meg az Ahsoka sorozatban, aki többször is pengét akaszt a címszereplővel, sokkal szürkébb, árnyaltabb karakter. Sőt tisztelet parancsoló. Baylan bár bukott jedi, de nem sith, inkább amolyan különutas, aki nem riadt vissza a gyilkolástól, de főképp akkor oltott életet, amikor azt feltétlenül szükségesnek érzi céljai eléréséhez. Egy higgadt, számító ember saját becsületkódexel. Karaktere jónéhány vonásban Thrawnnal is összevethető.

Jorus C’baoth

Nos, ha a jellemeket nézzük C’baoth szöges ellentéte Skollnak. Ingerlékeny, haragos, öntelt és büszke ember, aki teljesen el van telve a saját hatalmától. C’baoth-t egyenesen jedi felsőbbrendűségtudat hatotta át, jedisége révén feljogosítva érezte magát arra, hogy irányítsa a hétköznapi embereket. Sőt nem csak hogy irányítja, hanem hogy beleszóljon apró-cseprő mindennapi dolgaiba is. Jorus C’baoth a magabiztosság, önhittség és makacsság csúcsa volt, az a fajta kiállhatatlan ember, akit idővel megutálnak társai. C’baoth mindazonáltal kiváló jedi volt, már ami a képességeket illeti, mélyen átjárta az Erő, ám (ahogy Pókembertől tudjuk) a nagy hatalom nagy felelősséggel járt, s utóbbi volt igazán a probléma. C’baothot képességei büszkévé és önteltté tették. Képes volt számos jedi tudatát egyesíteni csatameditációban, ami félelmetes harctéri előnyöket adott a jedik kezébe. Hiába volt tapasztalt diplomata, a konfliktusok legjobb megoldásának azt tekintette, ha mindenki úgy cselekszik, ahogy ő akarja. Megérezte azonban, hogy háború és sötét korszak következhet.

Jorus C’baoth (Wookieepedia)

C’baoth-ra Mace Windu is ferde szemmel nézett, ezért is küldte utána Kenobit a Kirajzásra. Anakin Skywalker azonban felnézett, már-már rajongott a jelentős erőknek parancsoló, magabiztos jedimester iránt. C’baoth több padawant is kitaníthatott az évek során, az utolsó Lorana Jinzler volt, egy jó szándékú, kedves ámde bizonytalan leányzó, akinek nem volt egyszerű tekintélyt parancsoló C’baoth mester mellett felnőni. C’baoth meglehetősen céltudatos volt, nagy tervének és vágyának a Kirajzás projekt számított, melynek célja egy másik galaxis felfedezése, s ott kolóniák, gyarmatok létrehozása volt. C’baoth Jedi Rend szabályaihoz is rugalmasan állt, például a csecsemők helyett és mellett idősebb erőérzékeny gyermekeket is taníttatni akart, s a jedik szerepét sokkal inkább irányítóként, mint sem szolgálókként képzelte el. A Kirajzás élén egyre inkább zsarnokká vált a legénység, az utasok, de még más jedik felett is. Vesztét Thrawn okozta, aki csavaros haditervével lefegyverezte a Kirajzást, számos jedi életét kioltva. Ekkor állt át teljesen a Sötét oldalra a becsületében sértett, bosszúvágytól fűtött mester, s az Erő segítségével fojtogatni kezdte a chisst. Végül egy halálos bomba végzett C’baoth mesterrel.

Lorana Jinzler (Wookieepedia)

Darth Sidious okkal akart megszabadulni a pökhendi C’baoth mestertől még a klónháború előtt. Ez persze nem jelentette azt, hogy nem használta fel céljaira. Valószínűleg még a Kirajzás indulása előtt vettek szövetmintát a jedimesterből (más utasokhoz hasonlóan), ami alapján a klónháború idején belőle is létrehoztak egy klónt (ez a történet különben szépen összevág a kánonbéli Palpatine titkos jediklónozási projektjeivel). Joruus azonban mentálisan instabil lett. A Birodalom bukása után a klón a Waylandra ment Palpatine titkos Tantiss-hegyi raktárához, legyőzte és megölte a Tantiss őrét, s lényegében átvette a helyét, egy kis királyságot, vagy inkább diktatúrát létesítve a helyiek körében. C’baoth-ra itt talált rá Thrawn, aki igyekezett felhasználni saját céljaira, a csatameditáció segítségével koordinálni a seregét. C’baoth klónja azonban az eredetihez hasonlóan öntelt és önjáró volt, saját tervekkel. A jedik és saját felsőbbrendűsége tudatában hatalomra tört, s végzett az őt korlátozó ysalamirikkal. C’baoth magához hívta és tanítani próbálta Luke Skywalkert is, lényegében a saját, jedifelsőséget hirdető, zsarnokoskodó nézeteire. Meg akarta szerezni Leiát is a Sötét oldal és saját tervei számára, s klónoztatta Luke-ot a felhővárosban levágott kezéből. A klón, Luuke valójában C’baoth végrehajtója volt. A klónnal és C’baoth-tal végül Mara Jade végzett.

Mara Jade végez C’baoth klónjával (Wookieepedia)

Baylan és C’baoth

Ha összevetjük Jorus C’baoth-t, valamint klónját Baylan Skollal eltérő személyiségeket kapunk.Vannak azonban közös pontok. Mindketten valamiféle új utat szántak a jedik számára, ráadásul mindkét jedi terveiben fontos szerepet játszott az ismert galaxison túli világ, sőt egyenesen egy másik galaxis. Azonban, míg C’baoth Thrawn miatt sohasem jutott el a másik galaxisba, addig Baylan éppen, hogy Thrawn miatt jutott el oda. Thrawn tehát mindkettejük életében jelentős személyiség, sőt C’baoth és klónja esetében kétszeresen is. Míg Jorus számára Thrawn egyértelműen ellenség volt, addig Joruus már arra kényszerült, hogy együtt működjön vele, ám igyekezett függetlenedni a chisstől és saját vágyai és céljai után menni. Hasonló igaz Baylanra is, ő is faképnél hagyta a főadmirális terveit és saját útjára lépett. Thrawn mellett még egy személyt emelhetünk ki, aki C’baoth és Baylan életében is fontos kapcsolódási pont, ez pedig Anakin Skywalker. Jorus nagy figyelemmel kísérte Anakin fejlődését, sokra tartotta, míg a fiú szintén felnézett a tekintélyes mesterre. Baylan, fiatalabb révén, inkább baráti, bajtársi viszonyt ápolt Anakinnal, mielőtt megtudta Vaderként tett cselekedeteit.

Shin Hati (StarWars.com)

Mindkét ősz, szakállas mester tanítványa egy fiatal leányzó volt, Baylan esetében Shin Hati, míg C’baothnál Lorana Jinzler. A két tanítvány karaktere is egészen eltérő, amely talán részben mesterük hozzáállásának is köszönhető. Lorana a szigorú, beképzelt és basáskodó mester mellett önbizalomhiányos lett, ám emellett végig kitartott a jedik útján, az elesettek és az egyszerű emberek segítésében. Mindazonáltal igyekezett lojális maradni kiállhatatlan mestere felé is. Shint feltehetően sokkal inkább mentorként oktatta Baylan a sajátos filozófiájára, mely inkább a Sötét oldal felé húzta a lányt, aki megmaradt a Sötét oldal mellett. Ám ahogy végül Lorana sem tudta a végéig követni mesterét, hanem ehelyett kitartott a Fény mellett, úgy Shin is elszakadt Baylantől, az ő tervei és becsvágya eltértek mestere nagyobb tudás utáni spirituális jellegű céljaitól.

Az öreg Jorus C’baoth-t különben más kánonkarakterekkel is összevethetjük. Az egyik ilyen kétségkívül Dooku gróf, különösen a Mace Winduval kialakult ellenséges kapcsolat, a jedik szabályaitól való elfordulás, valamint a Sötét oldalra átállás kapcsán. A két jedimester fizimiskájában is hasonlított, valamint képességeikben és hatalmukban való elbizakodás, vagy inkább magabiztosság terén is. Mindketten új irányt akartak szabni a dolgoknak, ám mindketten zsarnokká váltak. Más sötét oldalra átállt jedit is felemlegethetünk, például Taron Malicost a Jedi: Fallen Order játékból. A dathomiri éjfivéreket uralma alá hajtó Malicos inkább már az őrült Joruusra hasonlít. S ha már Dathomir, úgy tűnik a kánonban a bolond C’baoth klón szerepét inkább az éjnővér anyák vehetik át, ők lehetnek Thrawn erőérzékeny segítői, s adui.

About Author