Aki még Palpatine-nak is sok volt… Jerec birodalmi főinkvizítor a Legendákban
Ismerjük meg a Legendák főinkvizítorát!

Kép forrása: StrategyWiki
A Lázadók sorozatból biztosan sokan emlékszünk a Főinkvizítor karakterére. Vészjósló külsejű utapaui férfi, manipulatív, könyörtelen. Remekül vív fénykarddal és nagyon erős benne a sötét oldal. A képregényekből tudjuk, hogy Darth Vader nem hagyta békében nyugodni őt. Halála után félelmetes, lángoló erőszellemként volt Vader szolgája, akivel egyszer Luke is megküzdött. Az viszont talán kevesebben ismerik, hogy a Legendákban is volt egy birodalmi főinkvizítor, akit Jerec néven ismert a galaxis. Sokban hasonlítottak egymáshoz a Kánonbeli megfelelőjével, de Jerec minden szempontból veszélyesebb volt, és sokkal gonoszabb is. Az alábbiakban az ő sötét pályafutását és legyőzését foglalom össze.

„Több időt tölt a holtakkal, mint az élőkkel…” Jerec, egy jedi régész a sötétség ösvényén
Jerec a Jedi Archívum későbbi vezetőjének, Jocasta Nu mesternek lett a tanítványa, 49 évvel az első Halálcsillag elpusztítása előtt. Talán jellemző, hogy épp az volt a mestere, aki A klónok támadásában kioktatta Obi-Want: „Amiről nekünk nincs adatunk, az, kérem nem létezik.” Mestere elbizakodottsága és történelem iránti rajongása is átragadtak a tehetséges fiúra. Jerec miraluka volt, egy olyan létforma tagja, akik szinte úgy néztek ki, mint az emberek, csak nem voltak szemeik, ehelyett az Erővel láttak. Büszke volt rá, hogy nagy benne az Erő. Kiválóan vívott fénykarddal, sikeres tanítványt nevelt, mesterré avatták. Az Ismeretlen Területekre vezetett expedíciókat, ősi jedi és sith szent helyeket tárt fel. Utóbbi kutatásait ellenezte a Rend. Jerec egyre jobban hitt abban, hogy a Sötét oldal technikáit ismerni kell a megfékezéséhez, sőt, erős jellemű jedik használhatják is azokat a sithek legyőzésére. A legtöbb jedi viszont úgy látta, hogy ezek a technikák félelemből, haragból és gyűlöletből táplálkoztak, így mindenképpen a sötét oldal felé húzták azt, aki élt velük.

A 66-os parancs az utolsó ásatásáról Coruscant felé utazva érte, túlélte azt és bujkálni kezdett. Az egyre kétségbeesettebb Jerecre rátalált a Birodalmi Inkvizíció, amelynek tanítványa, Ameesa Darys is tagja volt. Jerec szinte azonnal igent mondott a csatlakozási ajánlatra. Látványos sikereivel hamar ő lett a Főinkvizítor, és az Uralkodó saját sith könyvtárában folytathatta kutatásait a Sötét oldalról. Csak egy gond akadt. Jerec olyan erőtechnikákat kezdett tanulmányozni, amelyek sith mércével is nehezen voltak tolerálhatóak. Főként az érdekelte, hogyan ejthetne csapdába erőszellemeket és használhatná a velük maradt Erőt a saját hatalmaként. Palpatine végül kitiltotta Jerecet a könyvtárából, és figyeltetni kezdte, olyanokkal, akiknek elméjére nehéz, vagy lehetetlen volt hatni az Erővel. Így lett Jerec csillagrombolója, a Vengeance kapitánya egy időre a későbbi Thrawn főadmirális. Az Uralkodó jelezte is, hogy ha bármi baja lesz a „felügyelőinek”, akkor személyesen fogja megbüntetni a Főinkvizítort. Nem is lett baja egyik kémének sem. Jerec viszont nem tett le gonosz céljairól.

„Egy Birodalom, amihez képest a mostani szabad hely.” – Kutatás a Jedik Völgye után
Jerec a Második Halálcsillag pusztulása után saját hatalmi bázist alakított ki, több régi birodalmi kormányzóval szövetkezve. Fő célja viszont nem a katonai hódítás volt. A legendás Jedik Völgyét kereste a Ruusan bolygón. Az utolsó Sith Birodalom uralkodója, Skere Kaan és megmaradt serege itt kényszerült végső csatára a jedik ellen. Kaan nagyúr – Darth Bane mesterkedései folytán – egyetlen reményeként egy extrém veszélyes sith erőtechnikához, a gondolatbombához folyamodott, amely minden értelmes lényt megölt a hatósugarában. A kísérlet a lehető legrosszabbul sült el. Darth Bane-t kivéve minden sith és a jedi sereg nagyrésze is meghalt, a Ruusan egy halott bolygó lett. A meghaltak erőszellemei közül senki sem tudott eggyé válni az Erővel, csapdába estek. A jedik és a Darth Bane-féle új Sith Rend (ebből került ki Palpatine, azaz Darth Sidious is) kitörölte a bolygó koordinátáit a feljegyzéseiből, mint elátkozott helyét. Jerec viszont ismerte a legendát. Eldöntötte, hogy megtalálja a Ruusant, magához köti a meghalt jedik és sithek erőszellemeit, erejükkel pedig „megistenül”, és leigázza a galaxist, amit örökkön-örökké fog uralni.

A Főinkvizítor végül megtalálta a Jedik Völgyét, és elkezdte csapdába ejteni az erőszellemeket. Luke Skywalker későbbi fiatal tanítványa, Kyle Katarn érkezett csak a helyszínre, akinek apját egykor Jerec kínozta és ölte meg. Kyle legyőzte magában az apja gyilkosa iránt érzett gyűlöletét, és a jedi erőszellemeket segítségül híva megfékezte a már elképesztő hatalommal bíró Jerecet. Ellenfele provokálása ellenére Kyle méltányos volt, nem sújtott le a fegyvertelen miralukára. Sőt, visszaadta a fénykardját. A megaláztatástól őrjöngő Főinkvizítor ismét a fiatal jedire támadt, aki önvédelemből vágta keresztül a fénykardjával. A sitheknek is tiltott sötét erőtechnikák megbosszulták magukat. Jerec teste még azelőtt elkezdett semmivé foszlani, hogy meghalt volna. Szellemét elnyelte a Sötét oldal tüzes káosza. Kyle Katarn pedig, bár megkísértette a hatalom, helyesen döntött, és segített a sok ezer jedi és sith szellemnek kiszabadulni és eggyé válni az Erővel, megtörve Ruusan „átkát”.
