Géphalak az űrben: híres és fontos mon calamari cirkálók
A lázadók legendás cirkálói.

Kép forrása: StarWars.com
A mon calamari hadihajók A Jedi visszatér emlékezetes járművei, melyek azóta számos Star Wars tartalomban rendre felbukkannak, kánonban és legendákban egyaránt. Ezúttal a híresebb és/vagy fontosabb mon calamari csillagcirkálókból gyűjtöttünk össze egy kis flottát, a Wookieepediát felhasználva.
A Mon Calamari hajógyárakban különféle típusú hadihajókat gyártottak, a kánonban és a legendákban egyaránt. A legismertebben az MC-sorozat tagja, melyek között fregatottokat (mint az MC30c fregatt), könnyű cirkálókat (pl. MC40a), s nehéz csillagcirkálókat is találunk. Jelen cikk fókuszában leginkább az utóbbiak állnak. A mon calamari hajók jellegzetessége az organikus hatású, lekerekített dizájnjuk, s egyedi változataik. Az MC75-öt a Zsivány Egyes – Egy Star Wars történet vezette be, s több változata is ismert, pl. az MC75B és MC75C az exegoli csatánál bukkant fel a Skywalker korában. Még változatosabb a legikonikusabb típus, az MC80. A csillagcirkáló már A Jedi visszatérben is két változatban bukkant fel az endori csatában, amit egy-egy hajóról Home One- és Liberty-típusnak nevezünk. A kánonban előbbi száma MC80A, a legendákban egy külön változatot jelöltek így.

Az MC80 után az Új Köztársaság is fejlesztett további mon calamari církálókat, kánonban és Legendákban egyaránt. A kánonban ilyen volt az MC85, melyet Az utolsó Jedik filmben láthattunk, valamint az MC95 csillagcirkáló ötféle változata. E hajók erős pajzzsal rendelkeztek, s fel tudták venni a versenyt az Első Rend Resurgent-osztályú csillagrombolóival. Az exegoli csatában is részt vettek. A Legendákban az MC80-as fejlesztését az MC80B, majd MC90 követte, utóbbit már kifejezetten csatahajóként gyártották, olyan tűzerővel, ami képes volt felvenni a versenyt egy Imperial osztályú csillagrombolóval. A Legendákban a yuuzhan vong háborúk idejére az Új Köztársaság újfajta mon calamari hadihajókat fejlesztett, mint a Mediator, illetve a Viscount osztályú csatahajók. A kánonban az Ahsoka sorozat vezette be a Defender osztályú cirkálót.
Nézzünk tehát jónéhány név szerint is ismert mon calamari cirkálót, kánonból és Legendákból egyaránt!
Home One
Természetesen mivel mással is kezdhetnénk egy ilyen összeállítást, mint Gial Ackbar admirális legendás MC80A (Home One típusú) csillagcirkálójával, a Home One-nal. Az 1300 méter hosszúságú, 975 km/órás sebességű, ionágyúk és turbólézerek tömkelegével felszerelt hadihajó bevetéstörténete meglehetősen impozáns, a kánonban és a Legendákban egyaránt. A Home One először a Dantooine feletti „seregszemlén” bukkant fel, Mon Mothma szenátusi szökését és beszédét követően. A hothi ütközetet és a lázadó bázis kiürítését követően a zászlóshajó szolgált a lázadás mobil főhadiszállásaként, hogy küldetését az endori csatában teljesítse be Gial Ackbar admirális vezénylete alatt. A sorsdöntő csatát követően az Új Köztársaság olyan fontos ütközeteiben is részt vett mint a kuati hajógyárak elfoglalása, a Kashyyyk felszabadítása, vagy a jakkui összecsapás. A hajó továbbra is az ekkor flottaadmirálissá kinevezett Ackbar zászlóshajójaként szolgált, később azonban – az Ahsoka sorozat idején – Hera Syndulla parancsnoksága alatt találjuk (a sorozat második évadában azonban már Ackbarnak és a hajónak is nagyobb szerepet szánnak a készítők). A hajó később az Ellenállást is szolgálta.

A Liberty és az endori csatahajók
A Liberty, mely az MC80 csillagcirkálók egy másik karakteres típusának adta a nevét szintén harcolt az endori ütközetben. Kb. 100 méterrel rövidebb volt a Home One-nál, megjelenését szárnyszerű részei tették jellegzetessé. A Libertyn szolgált a Corona század, amelyben az Elveszett csillagok regény egyik főhőse, Thane Kyrell is szolgált. A Liberty az endori ütközetben pusztult el. A Legendákban a Liberty parancsnoka Yamarus admirális volt. A Libertynek a Legendákban létezett egy testvérhajója is, mely a Justice névre hallgatott, s a midori csatában vett részt Kalback admirális és Luke Skywalker tábornok irányítása alatt. A Home One és a Liberty mellett a Defiance, Nautilian, illetve az Independece Home One típusú cirkálók is részt vettek az endori ütközetben. (Az Independence korábban Ackbar admirális zászlóshajója volt még a Home One előtt.)

Profundity
A Profundityt a Zsivány Egyes – Egy Star Wars történetben ismerhettük és szerethettük meg. Az MC75 csillagcirkáló eredetileg a Mon Calamari egy kormányzati tornyaként kezdte karrierjét, Nystullum városában. Ám más mon cala hajókhoz hasonlóan később űrhajóvá alapították míg a város polgármesteréből lett az első kapitánya. Az ő helyét vette át a flotta parancsnoka, Raddus admirális. A Lázadáshoz csatlakozva a Profundityt elsők között alakították hadihajóvá. A Zsivány Egyes Képes enciklopédia szerint a Profundity lapított hajóteste, s pengeszerű uszonyai a mon calamariak szülőbolygójának ragadozóhalaira emlékeztetnek (sőt, a kommunikaciós árbóc hátuszonyra, a hasi dokkolóöböl tátott szájra hasonlít). Raddus admirális és a Profundity lázadó zászlóshajóként kulcsszerepet játszott a scarifi csatában, ahol végül Darth Vader csillagrombolója, a Devastator okozta a vesztét. A Profundity hossza (1204,44 m) és sebessége (650 km/óra) elmaradt a Home One-tól.

Raddus
A Raddus nehézcirkáló Az utolsó Jedik filmben kapott jelentősebb szerepet, Leia Organa tábornok zászlóshajójaként. Előbb Ackbar admirális, majd (méltatlan) halálát követően Amilyn Holdo irányította. Az MC85 nehézcirkáló eredetileg az Új Köztársaság házi flottájának képezte a részét Dawn of Tranquility néven. Miután a hadseregét különben is leépítő kormányzat kivonta a forgalomból idővel az Ellenállás szerezte meg. Az Ellenállásnál átalakították a hatalmas (3438,36 méteres hossz) cirkálót, hogy kisebb személyzettel is üzemeltethető legyen. Az Ellenállás nevezte át a hajót Ackbar admirális kérésére a scarifi csata hőséről. A Starkiller bázis elpusztítása után a Raddus kulcsszerepet játszott az ellenállók kimenekítésében, s a hajsza során végül utolsó parancsnoka, Amilyn Holdo a túlélő ellenállók védelmében áldozta fel a cirkálót, és életét.

Restoration
A Restoriation egy Liberty-típusú MC80 cirkáló volt Lando Calrissian tábornok parancsnoksága alatt az Új Köztársaság korai évében. A hajót a Battlefront II játékból ismerhetjük meg. Lando az endori csatát követően vette át a mon cala cirkáló parancsnokságát, s legjelentősebb összecsapása a hírhedt Parázs hadművelethez kötődik. A hadművelet részeként ugyanis a császár szülőbolygóját, a Naboot is el akarták pusztítani, de ezt Leia Organa, Iden Versio, Shara Bey és mások végül sikerrel állították meg. A naboo-i (vagy másképp fővárosáról theedi) csatában a Restoration is részt vett, ahol a Torment nevű birodalmi csillagrombolóval harcolt. Az ütközetben részt vett a cirkálón állomásozó Veszély osztag (Danger Squadron) Shriv Suurgav irányítása alatt.

Temperance
A Temperance nevű MC75 típusú mon calamari církálót egy másik videójátékból, a Squadronsból ismerjük, ez szolgált az Előörs osztag főhadiszállásaként. A Temperance és testvérhajója az Accordance az endori ütközet idején a Magvilágokban harcolt egy birodalmi hajóhaddal szemben, mely során az Accordanca elpusztult. Az endori csatát követően a hajó és a rajta állomásozó Előörös osztag fontos szerepet játszott a Hera Syndulla irányította Starhawk-projektben. A hajót ekkor Lindon Javes irányította. Később Hera a Trothe visszafoglalásakor maga irányította a Temperance-t. Ugyancsak a Sqadronsban bukkan fel az MC75 Silver Coronet, mely az Üllő osztag zászlóshajója volt.

Geist és Republic
Hera Syndulla tábornok korábban, a mako-tai csatában is irányított egy mon calamari cirkálót, mely a Geist nevet viselte, ami németül annyit tesz: Szellem. A Geist ráadásul annyiban is különleges, mert se nem Home One-, se nem Liberty-típusú, hanem egy újfajta (egyelőre azonosítatlan) mon calamari cirkálótípushoz tartozott. Ezeket a hajókat elsősorban a kereskedelmi járműveknek tervezték. A mako-tai csata kapcsán meg kell említenünk a Republic nevű MC80A Home One-típusú cirkálót is, melyet az ütközetben Jan Dodonna tábornok irányított. Az ütközet során ugyanis a Republic számított a lázadó flotta zászlóshajójának, ennek a hangárjában állomásozott Luke Skywalker és Wedge Antilles, valamint más fontos pilóták, akik az ütközet során megalapították a Zsivány osztagot.

Vesper és Dawnbringer
A Vesper névre hallgató Defender-osztályú mon calamari cirkálót az Ahsoka nyitójelenetében láthattuk először. A Hayle kapitány irányította hajó szállította börtönébe Morgan Elsbethet, amikor Baylan Skoll és Shin Hati rátámadtak. A Defender-osztály cirkálói dizájnja ugyan az MC30c fregatt megjelenésén alapult, annál nagyobb csatahajók voltak, 995,7 méteres hosszal. A sorozatban a Korélia körül is állomásoztak ilyen hajót, valamint Hera Syndulla flottájában is szolgáltak Defender-osztályú cirkálók. A Vesper testvérhajója, a Girard kapitány irányította a Dawnbringer éppen Hera Syndulla seatosi magánakciójának felszámolásában játszott szerepet.

Mon Remonda és Mon Adapyne
A kánon vonaláról térjünk át a Lengendákra. Eddig ugyanis csupán a Bővített univerzumban szerepeltek az MC80B típusú csillagcirkálók. Ezeket már az Új Köztársaság gyártotta, s az első ilyen hajó a Mon Remonda volt. Az Onoma kapitány vezette csatahajó már a Coruscant felszabadításában is szerepet játszott, majd később ez vált a zászlóshajójává Han Solo tábornok azon flottájának, melynek a fő feladata Zsinj hadúr levadászása volt. A küldetés során a Mon Remondán olyan vadászgépszázadok állomásoztak, mint a Zsivány és Lidérc osztagok. A Mon Remonda mellett egy másik MC80B típusú hajót is megemlíthetünk, a Mon Adapyne-t. Utóbbi hajó a yuuzhan vong háborúkban vitézkedett, az immár tábornok Keyan Farlander zászlóshajójaként. Így vett részt a fontos ebaqi ütközetben vagy a Coruscant visszafoglalásában is.

Defiance és Galactic Voyager
Defiance néven több mon calamari cirkálót is számontarthatunk. Az első Defiance egy Home-One típusú cirkáló volt, melyet az X-Wing videójátékban ismerhettünk meg. A hajón szolgált például Keyan Farlander is. A Defiance feladata volt Garreth Holtz birodalmi admirális csapásmérő erőjének levadászása (Defiance nevű MC80 cirkáló a kánonban is létezik). Egy MC90-es csillagcirkáló a Legendákban ugyancsak a Defiance nevet viselte, ez volt Ackbar admirális következő zászlóshajója a Home One után. A mon calamari főtiszt ezt a hajót irányította az újjászületett császárral szemben. Az 1255 méter hosszúságú MC90-es cirkálók voltak az Új Köztársaság legerősebb csatahajói a yuuzhan vong háborúk előtt. A Defiance-hoz hasonlóan Ackbar következő zászlóshajója, a Galactic Voyager is ehhez az osztályhoz tartozott. A hadihajó a Yavin 4-nél is harcolt Daala admirális ostroma idején. Később a második galaktikus polgárháború idején a mon calamari Cha Niathal admirális irányította a korosodó cirkálót.

Harbinger és Bounty
A Garm Bel Iblis tábornok zászlóshajójaként szolgáló Harbringer esetében nem tudjuk, hogy melyik osztályba tartozott, azt sem, hogy újabb, vagy régebbi típusú mon calamari cirkáló volt-e. Bel Iblis és a Harbinger részt vett a yuuzhan vong háborúban kulcsfontosságú ebaqi ütközetben, mely az Új Köztársaság fontos győzelmével ért véget. A hajó szintén harcolt a yuuzhan vongokkal a Mon Calamarinál, valamint a Corulag felszabadításában is. A Viscount-osztályú Bounty csatahajó igazi monstrumnak számított az eddigiekhez képest. A Viscount-osztályú csillagvédelmezőket (Star Defender) ugyanis a birodalmi Executor-osztályú szupercsillagrombolók mon calamari megfelelőinek tervezték. Bár a prototípus (Viscount) csupán három kilométer hosszú volt, a későbbi verziók már a 17 kilométert is elérték. Maga a Bounty már ez utóbbiak közé tartott, s a yuuzhan vong háború idején építették. Később a második galaktikus polgárháborúban is szerep jutott a quarren Piris kapitány irányította hajónak.
