A vég kezdete – elolvastuk a Darth Vader: Rise of the Schism Imperial című képregényt
A Darth Vader sorozat végre visszatér legerősebb köteteinek színvonalához.

A Darth Vader és Darth Sidious közötti hatalmi harc egy fontos, központi eleme Greg Pak Darth Vader sorozatának. Ez a küzdelem a sorozat kilencedik kötetében pedig magasabb fokozatra kapcsolt azzal, hogy Darth Vader maga mellé állította az umbarai Sly Moore-t és titkos csoportját.
Egy váratlan szövetséges
A Sith Rend alaptermészete a mester és tanítvány közti rivalizálás, hogy amikor a tanítvány már kellően erősnek érzi magát, akkor megpróbálja megölni mesterét, hogy a helyére léphessen. Nincs ez másképp Darth Sidious és Darth Vader esetében sem. Ez a hatalmi harc már akkor elkezdődött, amikor Vader megtudta Boba Fett-től, hogy az első Halálcsillagot a fia pusztította el. Azóta volt célja, hogy az oldalára állítsa gyermekét, és hogy Palpatine helyére lépve uralkodjon a galaxis felett. Vader már ekkor megpróbált magának saját hatalmi bázist kiépíteni a renegát régész, Doctor Aphra segítségével. Ám ekkor még túl hevesen zajlott a galaktikus polgárháború ahhoz, hogy mestere ellen forduljon.

Ez a helyzet azonban drasztikusan megváltozott a hothi csatát követően. A Lázadók Szövetségének ideiglenes háttérbe szorulása újra a felszínre hozta Palpatine és Vader ellentétét, amit csak tovább fűtött a tény, hogy a Bespinen Vader megpróbálta átállítani Luke-ot az oldalára. Ez a hatalmi harc pedig szerves részét képezte Greg Pak 2020-ban indult Darth Vader sorozatának már az első füzettől fogva. A képregénysorozat kilencedik kötetében, a Rise of the Schism Imperial-ban pedig ez a küzdelem eléri végső fázisát, miután a Dark Droids kötetekben látott Scourge jelentette fenyegetés megszűnt. Darth Vader pedig most aztán tényleg mindent és bármit felhasznál arra, hogy átvegye mestere helyét a Birodalom élén. A cél érdekében még azzal a Sly Moore-ral is hajlandó összefogni, aki korábban még megpróbált a nagyúr életére törni.
Összeesküvés
Az már a sorozat harmadik kötetében be lett vezetve, hogy Sly Moore egy titkos birodalmi szervezkedésnek áll élén áll, de ez igazán csak most lett kifejtve. Ez a szervezkedés nem más, mint a kötet címében is szereplő Schism Imperial, magyarul talán Birodalmi Skizmának lehetne a legjobban nevezni. Nagyon érdekes koncepció volt Paktól a Palpatine-nal elégedetlen birodalmi bürokratáknak a titkos összeesküvése. Az összeesküvők között pedig számos ismerős tűnik fel a képregény korábbi számaiból, mint például Tauntaza kormányzó, de vannak új karakterek is, mint például Fabarian, az egykori BBI tiszt, vagy a Skywalker korában debütált Enric Pride, aki ekkor még csak egyszerű birodalmi hadnagy volt. Pride szerepeltetésének külön örültem a kötetben, ugyanis szeretem, hogy ha a folytatásfilmek karaktereinek a történetét jobban elmélyítik.

Darth Vader pedig ennek az összeesküvésnek az élén elkezd felkészülni a Palpatine-nal való végső összecsapásra. Nagyon érdekes karakterfejlődés Vader részéről az Egy új reményhez képest, hogy itt már egyáltalán nem rest ,,technológiai szörnyszülötteket” felhasználni céljainak eléréséhez. Droidsereget állít fel, a szolgálatába állítja Tauntaza kormányzó egykori szuperfegyverét, és még kibernetikailag feljavított lázadó kommandósok felett is átveszi az irányítást hála egy birodalmi technológiának, hogy a Palpatine elleni személyes harcába besorozza őket. Egyrészt a kibernetikailag feljavított lázadó kommandó egy szerintem igen kreatív ötlet volt Greg Pak részéről, másrészt pedig az, amit Darth Vader velük tett a kötetben egy új réteget ad ahhoz, hogy mégis milyen szörnyeteg volt ő.
Ősi erőforrások
Természetesen nem lenne sith nagyúr Darth Vader, hogy ha az Erő hatalmát nem használná fel arra, hogy mestere trónjára törjön. Ennek érdekében Vader és a Birodalmi Skizma az Ismeretlen Területeken található Exegolt és a Mély Magban elhelyezkedő Tythont is bejárja, hogy megszerezze azokat a nyersanyagokat, amelyekkel egyesíteni lehet az Erő és a technológia hatalmát. Én nagyon örültem mind a két világ visszatérésének, amik egyszerre szimbolizálják Vader kettősségét. A Tython a múltat, az egykori jedit, az Exegol pedig a jelenét, a kegyetlen sith nagyurat. Eközben pedig a Luke utáni hajsza is új lendületet vett, bár itt nekem egy kicsit zavaros volt, hogy a Star Wars: Lázadók és Zsiványok illetve a Star Wars: Lázadók végzete képregényekben megismerte Warba hogyan is állt a sötét nagyúr szolgálatába, de annyi baj legyen.

A hatfüzetes történet végére – amit a Star Wars: Free Comic Book Day különszám rövid történetei is kiegészítenek – pedig készen áll minden a nagy fináléra, a nagy összecsapásra Darth Vader és Darth Sidious között. Ezt pedig még Luke Skywalker sem tudja elkerülni. Bár néhány korábbi cikkemben elég negatív voltam Greg Pak Darth Vader sorozatával kapcsolatban, a kilencedik kötetre most önmagához képest ismét sikerült egy jó minőségű történetet letennie az asztalra az írónak. Pak jól összefűzte a korábbi képregényeiben elindított történetszálakat. Sőt, ezt még a 2015-ben indult első Star Wars képregénysorozat fináléjával – amit szintén Greg Pak írt – és az első Doctor Aphra sorozat zárókötetével is összekötötte, úgy, hogy a Rise of the Schism Imperial a tágabb univerzumhoz is hozzájárult érdekes adalékokkal. Jó felvezetője volt a tizedik, Phantoms címre keresztelt kötetnek, ahol végre véget ér a sorozat története.