Rian Johnson elégedett volt a Skywalker korával, nem zavarta, ahogy tovább fűzték Az utolsó Jediket
Az utolsó Jedik rendezője hosszú csend után szólalt meg a folytatástrilógiáról.

Forrás: Rolling Stone
A folytatástrilógia, abból is Az utolsó Jedik és a Skywalker kora máig megosztó filmek a rajongók között. Azóta vita tárgyát képezi, hogy a két film írói és rendezői mennyiben mentek szembe egymás koncepcióval. A VIII. epizód író-rendezője, Rian Johnson most tiszta vizet öntött a pohárba, elmondta, hogy mi a véleménye a IX. részről, de arról is beszélt, hogyan élte meg a rajongók felől érkező kritikákat és mi a helyzet a régóta bejelentett Star Wars trilógiájával.
Rian Johnson nem haragszik J.J. Abramsre és a Skywalker korára
Az utolsó Jedik író-rendezője, Rian Johnson terjedelmes interjút adott a Rolling Stone lapnak. Johnson elsősorban a Poker Face című sorozatának új, második évadát népszerűsíti, de természetesen szóba került a Star Wars is. A megosztó nyolcadik epizód rendezője beszélt a Holdo manőverről. Ő az ötletet Han Solótól vette, ugyanis ő mondja az Egy új reményben, hogy pontosan ki kell számítani a koordinátákat, különben egy bolygó vagy nap közepén lépnek ki a hipertérből. Ez ihlette a Holdo manőver ötletét, amelyet egy nagy eseménynek szánt a filmben, több történetszál hatásos találkozása és fordulópontja volt a filmben.
Ennél fontosabb, hogy Johnson beszélt arról is, hogy mi a véleménye a Skywalker koráról. Az interjúztató azzal a felvetéssel vezette a fel a kérdést, hogy szerinte a Skywalker kora némileg aláásta Johnson filmjét, pl. azzal, hogy Rey egy senki volt Az utolsó Jedikben, majd Abrams filmjében már Palpatine örököse. Johnson viszont elmagyarázta, hogy ő miért nem csalódott a kilencedik részben.
„Amikor megnéztem a filmet, nagyon élveztem. Ismétlem, ez mind nézőpont kérdése. Soha nem tekintek erre úgy, mint egy területre, amit a saját céljaimra alakítok ki. Az én szemszögemből J.J. a harmadik részben ugyanazt tette, amit én a másodikban, vagyis nem ásta alá és nem tette tönkre, hanem úgy mesélte tovább a történetet, ahogy az szerinte a legérdekesebb volt. Ez azt jelenti, hogy nem csak megerősítem az előző részt, hanem új kontextusba helyezem, és a történet előrehaladtával továbbfejlesztem és megváltoztatom. Nem éreztem semmiféle haragot. De te egy olyan filmről beszélsz, amelyet a barátaim készítettek, és amelyben a barátaim szerepelnek. Leülök megnézni egy filmet, és ez egy Star Wars-film. Ez mind olyan dolog, amit szeretek. Nem én vagyok az, akitől kemény kritikát várhatnak. Azért menjenek a YouTube-ra” – mondta Johnson.
Johnson a fentieket azzal magyarázta meg, ahogy Snoke sorsa eldőlt Az utolsó Jedikben. Az egyik legmegosztóbb kreatív döntés a nyolcadik részben az volt, hogy váratlanul megölték a trilógia főgonoszának beállított Snoke-ot, akit J.J. ügyesen lebegtetett a háttérben Az ébredő Erőben, de igazán fontos szerepet Johnson szánt neki.
„Ez mind nézőpont és megfogalmazás kérdése, de számomra nem volt könnyű lemondani Snoke-ról. Nagy erőfeszítéseket tettem, hogy a lehető leghatásosabb módon használjam fel őt, ami azt jelentette, hogy Kylo karakterét a következő szintre emeltem, és a lehető legjobban felépítettem. Azt hiszem, minden a nézőponton múlik. Úgy gondoltam: »Ez egy olyan lenyűgöző és összetett gonosztevő. Értelmes dolog tovább építeni rá a történetet«.”

Johnson tehát tudatosan nem akart egy újabb Palpatine-t csinálni Snoke-ból, hanem helyette a sokkal izgalmasabb és bonyolultabb Kylo Rent tette meg a trilógia antagonistájává a nyolcadik részben. Abrams azonban ezzel szemben visszahozta Palpatine-t a IX. részben és Kylo jó útra tért a végén. A Skywalker korát eredetileg Colin Trevorrow rendezte volna és a kiszivárgott script szerint ő is inkább Kylóra akart fókuszálni a záróepizódban, Palpatine ott nem bukkant volna fel, de ez a változat sosem valósult meg. Johnson viszont egyáltalán nem haragszik Abrams megoldására, ő elfogadta így is a folytatást.
A rendező arra is reflektált, hogy milyen hangos kritikákat kapott a filmje az interneten, melyet a Star Wars rajongás egyik alapelemének tekintett, és még gyerekkorából is olyan emlékeket tudott felidézni, hogy a cimbikkel a Star Warsról vitatkoztak a játszótéren. Az előzményfilmeket is felhozta példának, mondván akkoriban ő és barátai már főiskolára jártak, és hangos kritikusai voltak az új filmeket, mint ahogy a rajongók leghangosabb része abban az időben. Ugyanakkor rávilágított, hogy az előzményfilmeket mára már sokkal jobban szeretik, pozitívabb a megítélésük 20 év után. Azt viszont nem szeretné állítani, hogy a rajongók viszonya a folytatástrilógiával is így változik majd. Tíz évvel Az ébredő Erő után egyelőre még túlnyomó többségben negatív a VII-VIII-IX. rész megítélése, de ez később még változhat akár.

Megvalósul-e valaha Rian Johnson Star Wars trilógiája?
Még Az utolsó Jedik premierje előtt jelentette be a Lucasfilm, hogy Rian Johnson egy önálló, saját Star Wars trilógiát fog írni és rendezni, ám ez azóta sem valósult meg. Johnson a Star Wars filmje után elkészítette a saját ötleten alapuló Tőrbe ejtve című krimit, amely annyira jól sikerült, hogy azóta már két folytatást élt meg. A harmadik rész, Wake Up Dead Man: A Knives Out Mystery idén érkezik, illetve a fent említett Poker Face második évada is nemrég indult el, tehát Johnson meglehetősen elfoglalt volt saját projektjeivel az elmúlt években.
Mégis azóta rendre szóba kerül a tervezett Star Wars trilógiája, maga Kathleen Kennedy is kifejezte többször is, hogy nem mondtak le Johnson új Star Wars filmjeiről. A rendező erről a következőket mondta az interjúban.
„[A másik trilógiával] nem történt semmi különös. Nagyon jól megvoltunk együtt, és azt mondták: »Csináljuk tovább!« Én pedig azt válaszoltam: »Remek!« Kathy Kennedy-vel ötleteket dobáltunk egymásnak. Röviden összefoglalva: elkészült a Tőrbe ejtve. Elmentem, megcsináltam a Tőrbe ejtvét, és nekivágtam, elfoglalt voltam gyilkossági rejtélyek készítésével. Ha később adódna egy lehetőség, hogy megcsináljam, vagy valami mást csináljak a Star Warsban, nagyon örülnék neki. De most csak a saját dolgaimat csinálom, és elégedett vagyok.”
Johnson tehát egyhamar nem fog visszatérni a messzi-messzi galaxisba. Ha jövőre belevágna, akkor is még évek mire egy új film elkészülne. A Lucasfilm viszont sok új filmmel kíván visszatérni a mozikba. Jövőre jön A Mandalóri és Grogu, majd 2027-ben a Starfighter, amely időben már a Skywalker kora utána játszódik. Ugyancsak a kilencedik rész utáni időre fókuszál az Új Jedi Rend témájú film Reyjel és Simon Kinberg tervezett trilógiája is, de jön még a távoli múltban is a Jedik hajnala témájú film. Az, hogy Johnson trilógiája még tervben van-e és miként kapcsolódhat a készülő filmekhez nem lehet tudni. Meglátjuk, hogy miként alakulnak a Star Wars filmek a közeljövőben.
