Lázadó csillagrombolók: az Új Köztársaság régi-új csatahajói
A lázadók is használtak csillagrombolókat?

A kép forrása: StarWars.com
A Lázadók Szövetsége eleinte szedett-vettet csoportokként indult, régi kiselejtezett űrhajókkal, korvettekkel, fregattokkal, teherhajókkal és vadászgépekkel. Az Új Köztársaság flottájához nagy csatahajók is szükségesek voltak, részben a mon calamari cirkálók, részben a Birodalomtól zsákmányolt hadihajók szolgáltak erre a célra. Mi is lett a sorsa az elfogott csillagrombolóknak? Cikkünkben ezt is körüljárjuk a Wookieepediát felhasználva.
A Lázadók Szövetségének flottája számára mondhatni fordulópontot jelentett a mon calamarik támogatása, cirkálóik ugyanis a flotta leginkább hiányzó részeit, a zászlóshajóként is szolgáló nagy csatahajókat adták meg a szövetségnek. A kánonban külön (különben izgalmas) képregény arc-ot szenteltek arra, hogy hogyan sikerült Leiáéknak megnyerni a mon calamari kereskedelmi flottát ügyüknek. A mon calamari cirkálóknak nemrég külön cikket szenteltem, így erre bővebben nem térnék ki. A lényeg annyi, hogy a Scarifnál és Endornál is harcoló MC75 és MC80 típusú cirkálókon kívül az Új Köztársaság újabb cirkálótípusok gyártásába is belefogott, kánonban és Legendákban egyaránt (pl. MC85 a kánonban, MC90 a Legendákban). Az endori csatát követően még a kánonban is tartott még a Birodalom elleni háború, s bár a jakkui csatát követően Mon Mothma leszerelte a flotta nagy részét, úgy tűnik hogy Thrawn főadmirális visszatérése új kihívás elé állítja az Új Köztársaság hajóhadát. A Legendákban ráadásul még Thrawn legyőzését követően is évekig zajlott a háború s végül Y. u. 19-ben kötött békét az Új Köztársaság és a Birodalom, hogy utána új kihívás, mint a Y. u. 25-ben meginduló yuuzhan vong invázió állítsa új próbatétel elé az Új Köztársaság hajóhadát.
Új és régi hadihajók
A mon calamari cirkálók csak részben tettek eleget a csatahajók iránti igénynek. A Legendákban más Lázadáshoz csatlakozó fajoknak, bolygóknak is voltak jelentős hadihajói, mint például a bothanoknak. A 850 méter hosszú, jól felfegyverzett bothan rohamcirkálókat a korosodó Victory osztályú csillagrombolók kiváltására vezette be az Új Köztársaság, nem sokkal a yuuzhan vong háborúk előtt. A leghíresebb közülük a Ralroost, a bothan Traest Kre’fey admirális zászlóshajója, mely végigharcolta a yuuzhan vong háborúkat. A háború első szakaszában ráadásul a Ralrooston állomásozott az ikonikus Zsivány osztag is, ekkor már Gavin Darklighter irányítása alatt. A jelentősebb hadigépek közül a sullusti SoroSuub, illetve a Koréliai Mérnökvállalatok nagy vasait is megemlíthetjük. A sullusti hajógyárból került ki például a kb. 1200 méter hosszú Dauntless-osztályú nehézcirkáló, míg a Koréliáról a Strident-osztályú csillagvédelmező roppant hadihajója.

Ezek mellett további különféle hadihajókat is ismerünk a Legendákban, talán közülük mindenképp ki kell emelnünk a hajdani Katana-flottához is tartozó, Dreadnaught-osztályú nehézcirkálókat. A kétszáz Dreadnaught-osztályú csatahajóból álló masszív flottát még a hanyatlás előtti Galaktikus Köztársaság utolsó nagy hadi fejlesztéseként hozták létre (nevét zászlóshajójáról a Katanáról kapta). A jórészt számítógépvezérelte Katana-flotta működtetéséhez csak kis számú legénység volt szükséges, azonban egy vírus ezt is kiirtotta, a flottának pedig nyoma veszett. A hajóhadat végül Talon Karrde és társa fedezte fel véletlenül. A hajsza megindult a flottáért Thrawn főadmirális és az Új Köztársaság között, s a hajók többségét (178-at) végül a chiss géniusz happolta el. Hat hajót azonban már korábban Bel Iblis tábornok vásárolt meg, ezek közé tartozott zászlóshajója, a Peregrine is, míg néhány további csatahajót sikerült megszereznie az Új Köztársaságnak. Ugyancsak Dreadnaught-osztályú nehézcirkáló volt az antik New Hope is, mely egy időben Mon Mothma parancsnoki hajójaként is szolgált, ezt azonban egy múzeumból szerezték meg a lázadók.

A Lázadók Szövetsége és az Új Köztársaság egyaránt felhasználta a klónháborúkból örökölt hadihajókat is. Például a Bulwark osztályú csatahajókat. A Bulwark Mark I igazi galaktikus történelem, eredetileg még a szeparatisták használták a klónháborúban. A Lengedák szerint a Techno Unió készítette hajók egyikét később az Új Köztársaság is hadra fogta a mindori ütközetben. A TransGalMeg Industries ennek a dizájnjára fejlesztette ki a Bulwark Mark III típusú roppant, 2500 méter széles (elég rondácska) csatahajót, mely már a galaktikus polgárháborúban is harcolt, s a yuuzhan vong háborúban is szerepet kaptak.

S ha már galaktikus polgárháború: az Új Köztársaság a klónháború másik harcoló felének, a Köztársaságnak a régi hajóit is alkalmazta. Ezek közé tartoztak az Acclamator-osztályú rohamhajók, melynek kései használatára a Legendákban és a kánonban is akad példa. Az endori csatát követően Hera Syndulla zászlóshajója is egy efféle rohamhajó volt, a Lodestar, míg a Troithe bolygónál meg nem semmisült.

Az Új Köztársaság flottafejlesztése és a csillagrombolók
A leginkább átvett csatahajók azonban a csillagrombolók voltak. A kánon Új Köztársasági flottáról keveset tudunk, de az biztos, hogy a Birodalomtól zsákmányolt csillagrombolókat hasznosították. A jakkui ütközetben például számos csillagromboló harcolt már az Új Köztársaság oldalán. Sőt legalább három szupercsillagromboló is az Új Köztársaság birtokába került.
Az új állam hadvezetése azonban másféleképpen is hasznosította a birodalmi hajókat, az úgynevezett Starhawk projekt keretében. Egy új ütőképes hajótípust fejlesztettek elfogott és szétszerelt csillagrombolók alkatrészeit felhasználva. A Nadiri Dokkokban folyó titkos munkálatokat többek között Hera Syndulla tábornok felügyelte, míg Wedge Antilles és Előörs osztag közreműködött abban, hogy csillagrombolót (Victorum) zsákmányoljanak alkatrészeknek. A Starhawk nevű prototípus ugyan elpusztult a Galitannál, a munkálatok azonban folytatódtak a Chandrilán s a jakkui csatában már legalább három Starhawk-osztályú hadihajó szolgált, az Amity, a Concord és a Unity. A Starhawkok erős páncélzattal és továbbfejlesztett, a birodalmi csillagrombolókénál tízszer erősebb vonósugárral rendelkeztek. A Concord parancsnoka Kyrsta Agate sorhajókapitány ezzel a csodafegyverrel győzte le a Ravager szupercsillagrombolót, hajóját is feláldozva, de a jakkui csatát eldöntve.

A Legendákban jóval több adatunk van a Birodalomtól elfoglalt csillagrombolók újbóli felhasználásra, e csatahajók mondhatni nélkülözhetetlenek voltak a Birodalmi Maradványok elleni harcokban. Ráadásul újfajta csillagrombolókat is fejlesztettek, mint a Republic-osztályú csillagrombolót, melyet ugyanaz a Walex Blissex tervezett, aki korábban a híres Victory-osztályú csillagrombolókat is. A Republic-osztály azonban megjelenésében eltért a korábbi csillagrombolótól, „pizzaszelet” helyett egészen más alakja volt, a mon calamari cirkálók dizájnjainak hatására. Az Új Köztársasági Véderő flottafejlesztő, flottamodernizációs programot is beindított azzal a céllal, hogy szabványos új hajókat tervezzenek és gyártsanak. E fejlesztések legnagyobb, legerősebb terméke lett a Nebula-osztályú (vagy másképp Defender-osztályú) csillagromboló. Bár a Nebula-osztály csillagrombolói csupán 1040 méteresek voltak, úgy készültek, hogy felvegyék a versenyt egy Imperial II osztályú csillagrombolóval is. Itt már visszatért a hagyományos háromszög alakú dizájn, ezért s kisebb mérete miatt ezeket a hajókat „zsebcsillagrombolónak” is nevezték. (Hasonlóképpen a Birodalmi Maradvány új Turbulent-osztályú csillagrombolóihoz.) Az első szolgálatba lépő Nebula-osztályú csillagromboló az Obi-Wan volt, a név eredete nem szorul különösebb magyarázatra. Az Obi-Wan parancsnoka egy nőstény vuki, Whyrryk kapitány volt.

A projekt keretében más hadihajók is készültek, mint pl. a Majestic-osztályú nehézcirkáló, vagy Nebula-osztályhoz hasonló dizájnú és méretű Endurance-osztályú flottaszállító is. Bár megjelenésében csillagrombolóra hasonlítottak, ezen hajóknál a nehéz tűzfegyverek helyett inkább a vadászgépek nagyobb száma volt a prioritás. A Y. u. 16–17-ben játszódó úgynevezett Fekete flotta krízis során az Új Köztársaság Etahn A’baht tábornok vezette Ötödik flottájában már efféle új hadihajókból (nagyobbakból és kisebbekből) állt. A dorneai A’baht tábornok zászlóshajója, az Intrepid egy Endurance-osztályú flottaszállító volt.

Csillagrombolók az Új Köztársaság szolgálatában
A továbbiakban nézzünk meg néhány konkrét Új Köztársaságnál (vagy utódállamánál esetleg támogatóinál) szolgáló ismertebb csillagrombolót!
Szupercsillagrombolók: Lusankya és Guardian
A Lusankya a Kuat hajógyáraiban készített Executor-osztályú szupercsillagromboló volt, Darth Vader híres zászlóshajójának az Executornak a testvérhajója. A maga 19 000 méteres hosszúságával és roppant fegyverzetével eltemették a Coruscant felszíne alá, hogy vészhelyzet esetén szolgálja Palpatine császárt. A hajót később a Birodalmi Hírszerzés jégszívű parancsnoka, Ysanne Isard használta, titkos börtönként. Itt hozta létre például azokat az alvó ügynököket, akiket visszaengedett a társadalomba. Miután a Zsivány osztag pilótája, Corran Horn megszökött a Lusankyáról, Isard a hajóval kitört a Coruscantról, mely zászlóshajója lett a baktaháborúban. A thyferrai csatában az Új Köztársaság kezére került. A Lusankya parancsnoka Antilles tábornok lett. Wedge később a yuuzhan vong háborúban a Borleiasnál vívott csatában is felhasználta az ekkor Eldo Davip kapitány irányította szupercsillagrombolót, Wedge haditerve szerint cselként feláldozva azt a győzelemért. A Lusankyához hasonlóan az Új Köztársaság kezén lévő Executor-osztályú csillagromboló volt a Guardian is. Később Ackbar admirális parancsnoksága alatt harcolt Pellaeon admirális birodalmi erői ellen. A yuuzhan vong háborúkban az ebaqi csata idején Cal Omas államfő tartózkodott rajta, védve és biztonságosan, később pedig a Mon Calamari védelmére szolgált.

Leia hercegnő csillagrombolója
A Rebel Dream csillagromboló mondhatni a Skywalkerek családi öröksége. Az eredetileg Tyrant névre hallgató Imperial II osztályú hadihajó Darth Vader személyes flottájában szolgált, az úgynevezett Halál Osztagban, Xamuel Lennox parancsnoksága alatt. A Tyrant így részt vett a hothi ütközetnél a lázadó transzportok elfogásában és az endori ütközetben is. A baktaháborút követően az Új Köztársaság kezére került s Leia hercegnő a csillagromboló szimbolikája által vezetve Rebel Dream névre keresztelte át s megtette zászlóshajójának. A Rebel Dream később a yuuzhan vong háborúban is harcolt, a fentebb említett borleiasi csatában, Wedge Antilles tábornok kis egységének tagjaként, majd a szintén említett Mon Calamari védelmében is kivette a részét.

Szabadság, egyenlőség, csillagromboló
A számos Új Köztársaság kezére kerülő csillagromboló közül további hármat emelnék ki, melyek új elnevezése hasonló témára, a felszabadításra és szabadságra épültek. Az Emancipator egy Imperial I-es csillagromboló, mely eredetileg Accuser névre hallgatott. Az endori csatában Han Solo, Judder Page és kommandósaik foglalták el, ettől kezdve a születendő Új Köztársaságot szolgálta. A Liberator sorsa hasonló volt, az eredetileg Adjudicator nevű Imperial I-es csillagrombolót ugyancsak az endori csatában zsákmányolták a lázadók. A két hajó számos csatát megharcolt a galaktikus polgárháború későbbi szakaszában, például Coruscant visszafoglalásában is részt vettek. A Freedom nevű csillagromboló már Imperial II-es volt. Az eredeti neve Avarice volt, Sair Yonka parancsnoksága alatt. Yonka eredetileg Ysanne Isard pártjára állt, ám később hajóstul dezertált. Plusz egyként a Corusca Rainbow nevű Interdictort (pontosabban Immobilizer 418-as cirkálót) is megemlíteném, mely eredetileg Black Asp névre hallgatott. Átállását követően e hajó is részt vett a Coruscant felszabadításában, majd később még a yuuzhan vong háborúkban is harcolt.

Mon Mothma és Admiral Ackbar
A cím nem a Lázadás két ikonikus alakjára utal ezúttal, hanem a róluk elnevezett csillagrombolókra. Mondhatni halj meg lázadó hősként, hogy nevezzenek el csillagrombolókat rólad. A Mon Mothma egy Imperial-osztályú csillagromboló (azt nem tudjuk, hogy I-es vagy II-es), amelyiket már az Interdictorokhoz hasonló gravitációs kutakkal szereltek fel. A Mon Mothma fontos szerepet töltött be a yuuzgan vong háborúban, ahol Wedge Antilles tábornok zászlóshajója lett. Számos csatát megharcolt, részt vett például a Coruscant yuuzhan vongoktól történő visszafoglalásában is. A Mon Mothma testvérhajója az ugyancsak gravitációs kutakkal felszerelt Elegos A’Kla az Új Köztársaság egy másik fontos szenátoráról, a yuuzhan vong háborúk elején meggyilkolt caamasi Elegos A’Kláról kapta a nevét. A csillagromboló ugyancsak fontos szerepet játszott a yuuzhan vongok elleni harcokban Garm Bel Iblis tábornok zászlóshajójaként. Más csillagrombolók is kaptak nevet lázadó hősökről. Az Admiral Ackbar nevű Victory-osztályú csillagromboló Nek Bwu’atu admirális (a „bothan Thrawn”) zászlóshajójaként szolgált a yuuzhan vong háborút követően, míg a Crynyd Imperial II-es csillagromboló (melyet a Darth Vader szupercsillagrombolóját kamikáze módon elpusztító Arvel Crynyd pilótáról nevezték el) más csatahajókkal együtt (pl. Skyhook és Allegiance csillagrombolók, mon calamari cirkálók) Han Solo tábornok Zsinj hadúrra vadászó csapásmérő erejébe tartozott.

Magáncsillagromboló és kaszinó
Bár nem tartozott az Új Köztársaság állományába, hanem magánkézbe került, a galaxis történetében játszott szerepe miatt mindenképpen érdemes megemlíteni az Errant Venture-t, Booster Terrik csillagrombolóját. Az Imperial II-osztályú csillagromboló eredetileg a Virulence névre hallgatott. Terrik megtartotta a zsákmányolt csillagrombolót s mobil kaszinóvá, bazárrá és szórakoztató központtá alakította Errant Venture néven, s vörösre is festette. Mindazonáltal a csillagromboló csatákban is részt vett Luke, Leia, Han és társaik megsegítésére (pl. a yaga minori rajtaütés, az ebaqi csata, stb.), majd mikor a yuuzhan vongok elpusztították a yavini jediakadémiát, az ifjoncokat is az Errant Venture-ön szállásolták el egy időre. A yuuzhan vong háborút követően a második galaktikus polgárháború idején is hárult szerep Booster Terrik magáncsillagrombolójára. Érdekesség, hogy az Errant Venture kaszinóhajóként azóta a kánon része is lett, a Sithek árnyéka kötetnek köszönhetően.

Egy új sith nagyúr zászlóshajója
Végezetül következzék egy olyan csillagromboló, ami ugyan az Új Köztársaság utódállama, a Galaktikus Szövetség szolgálatában állt, mégis egy sith nagyúr zászlóshajója lett. Ez pedig nem más, mint az Anakin Solo. Az Anakin Solo, vagy másképp Fekete Annie, egy Imperial II-es csillagromboló volt, amelyet Y. u. 40-ben bocsátottak a Galaktikus Szövetségi Gárda, s parancsnoka Jacen Solo ezredes rendelkezésére. A nevét Jacen fiatalon hősi halált halt öccséről, Anakinról kapta. A csillagromboló megszerzése a Gárda (amely eredetileg amolyan titkosrendőrség volt) egyre növekvő befolyásáról árulkodott. A hajó Darth Caedus zászlóshajójaként aktív szerepet játszott a második galaktikus polgárháború különféle ütközeteiben.
