A csoport, mely nélkül nem lett volna lázadás

Ismerős lázadók és egy titkos bázis is várható az Andor második évadában.

Massassi

Az Andor második évadában Cassian már eljut a Yavin 4. holdján található lázadó központba, amely a Zsivány Egyes és természetesen az Egy új remény egyik kulcshelyszíne is. A yavini támaszponton a Massassi csoportnak nevezett lázadó sejt ütött tanyát, majd ehhez csatlakozott a Főnix sejt, s valószínűleg más csoportok lázadói is. Mit is tudunk a Massassi csoportról?

Lázadó sejtekből szövetség

A Lázadók Szövetsége eredendően egymáshoz csak vékony szálakkal fűződő lázadó sejtekből állt össze. E független csoportokat különféle célok és eszmék fűtötték, s eltérő módon is reagálhattak a Birodalom túlkapásaira, politikusok, illetve radikális katonai, félkatonai csoportok egyaránt megtalálhatók voltak benne. A lázadás sokszínűségét szépen bemutatja az Andor első évadában, Luthen Rael és Saw Gerrera között elhangzó párbeszéd, mely lényegében elő is sorolja ezeket a korai csoportokat, köztük Anto Kreegyr újszeparatistáit, akik – úgy tűnik – már nem élték meg az Andor első évadának végét. Természetesen maga Gerrera is egy ilyen korai csoportot vezet, ahogy a Lázadók sorozatból a Jun Sato parancsnok irányította Főnix sejtet ismerhettük meg alaposan. Ezek a sejtek egymástól jórészt függetlenül működtek a Lázadás korai éveiben, akcióik koordinálását olyan meghatározó személyek végezték, mint a politikus Bail Organa (illetve Fulcrum ügynökként működő hírszerzője, Ahsoka Tano), valamint az ugyancsak kettős életet élő coruscanti műkereskedő, Luthen Rael, akit csak „Tengely” néven ismertek birodalmi körökben.

A „Tengely”, Luthen Rael

A nagy lázadó sejtek közül azonban úgy tűnik végül a Massassi csoport vált a Lázadók Szövetsége hadseregének alapjává. Kreegyr sejtjét felszámolták, Gerrera túl szélsőséges volt, s szakított Mon Mothmáékkal, a Főnix sejt atolloni bázisának – és a csoport egy részének – sorsát pedig Thrawn főadmirális pecsételte meg. A Főnix sejt maradványa, immár Hera Syndulla vezetésével végül szintén a Massassi csoporthoz csatlakozott. Ez történhetett akár Cassian Andorral is, akit a Zsivány Egyes idején szintén a Massassi sejt – majd később a Lázadók Szövetsége – főhadiszállásán, a Yavin 4. holdján találjuk.

Mon Mothma, Cassian, Draven, Dodonna és mások a Yavin-4-en (SlashFilm)

Dodonna tábornok és a Massassi csoport

A Massassi csoport szorosan kötődött titkos bázisukhoz, a Yavin 4-hez, a nevük is az ottani Massassi nagytemplomról származott. A csoport vezetője a commenori származású idős katonatiszt, Jan Dodonna tábornok volt. Dodonna megharcolta a klónháborút, ahol egy Venator osztályú csillagrombolót irányított, majd a harcok után a Birodalom kötelékébe lépve, belőle lett az egyik első birodalmi csillagromboló-kapitány. Dodonna a Legendákban meglehetősen sokáig maradt hűséges a Galaktikus Birodalomhoz, bár magával a rezsimmel és ideológiájával nem értett egyet, ezért nyugdíjba vonult. A Birodalom még meg is hálálta szolgálatait, Commenor holdját átengedve neki. A békés nyugdíjaséveket azonban mégis a birodalmiak zavarták meg, akik merényletet terveztek ellene, ám a Lázadás lefülelte ezt az akciót, és időben értesítette a köztiszteletben álló tábornokot. Mindez Y. e. 1-ben, tehát nem sokkal a Halálcsillag elleni akció előtt történt a Legendákban. A kánonban a merényletkísérletről egyelőre nem tudunk, az viszont biztos, hogy Dodonna már Y. e. 5-re elhagyta a birodalmi szolgálatot a Lázadás kedvéért, s a Bail Organával együttműködő csoportok egyike, a Massassi sejt vezetője lett. (Jan Dodonna tábornokot az Egy új reményben Alex McCrindle, a Zsivány Egyesben pedig Ian McElhinney formálta meg, míg a Lázadókban Michael Bell kölcsönözte a hangját.)

Jan Dodonna az Egy új reményben (StarWars.com)

Dodonna a Yavin 4. holdján ütött szállást, s szoros kapcsolatban állt Bail Organával, és a titokban felépülő „nagyobb lázadással”. Y. e. 2-ben, amikor Hera Syndulla és csapata sikeresen tett szert néhány Y-szárnyú vadászgépre, ezeket nem tartotta meg a Főnix sejt, hanem át kellett adni Dodonna egységének. Az Y-szárnyúak később a Lázadók híres Arany osztagához kerültek, melyet Dutch Vander irányított. Tehát Vander osztagát is a Massassi sejthez köthetjük. E csapat nemcsak a Halálcsillag elleni összecsapásban harcolt vitézen, hanem korábban ők nyújtottak kíséretet a Birodalom elől menekülő chandrilai szenátornak, Mon Mothmának. Mon Mothma a ghormani mészárlás hatására fordult szembe nyíltan a Birodalommal, mely valószínűleg az Andor második évadának meghatározó eseménye lesz. A mészárlást követő beszédében nyíltan Palpatine császárt vádolta a brutális akció elrendeléséért. Ezután ment az Arany osztag, illetve a Szellem legénysége kíséretében a Dantooine-hoz – amely a feltételezések szerint szintén fontos helyszín lehet a második évadban –, ahol más lázadó sejtekkel találkozott, és hivatalosan is megalapította a Lázadók Szövetségét. Mon Mothma tehát ugyancsak kapcsolatban állt eddigre a Massassi csoporttal, mely ismertség akár Bail Organán vagy Luthen Raelen keresztül is létrejöhetett.

Dodonna tábornok a Lázadókban (StarWars.com)

A Massassi csoport és a Főnix sejt később is működött együtt, közösen tervezték az egyre erősebb birodalmi kontroll alá kerülő Lothal ostromát. Az akciót azonban meghiúsította Thrawn főadmirális, aki a maga zseniális módján fényt derített a Főnixek atolloni bázisára, s támadás alá vette azt, illetve Jun Sato és Jan Dodonna egyesített csapatait. A két sejt tagjai vállvetve harcoltak együtt, s végül Jun Sato önfeláldozása – illetve Konstatine admirális hiú ostobasága, valamint a Wren klán és a Bendu segítsége – vezetett ahhoz, hogy a Főnixek több tagja is élve megússza Thrawn akcióját. Ezt követően csatlakoztak Syndulláék is a Massassi csoport yavini bázisához. Hera később innen vezetett immár tábornokként akciót a Lothal felszabadítására. A Massassi csoport azonban nem csupán a Főnixek otthonává vált idővel, hanem megfordult itt gyakran Mon Mothma és Bail Organa is, valamint itt állomásozott az Antoc Merrick tábornok vezette vadászflotta-parancsnokság, melybe a Kék, a Vörös, az Arany és a Zöld századok tartoztak. Wedge Antilles például a kánonban előbb a Főnix sejthez csatlakozott, majd Heráékkal együtt került a Yavinra, hogy majd később, a Vörös század tagjaiként szembeszálljon a Halálcsillaggal.

Mon Mothma és Hera Syndulla, a háttérben Dodonnával (StarWars.com)

Draven és Dodonna sorsa

A Yavin 4-en azonban nem csupán pilóták és katonák állomásoztak, hanem a lázadó hírszerzés fontos központja is volt. A Zsivány Egyesben látott Davits Draven tábornokról egyelőre annyit tudunk, hogy még a Lázadók Szövetségének születése előtt csatlakozott a lázadók ügyéhez, és a hírszerzőfőnök, Airen Cracken tábornok ügynökeként kezdte lázadó hírszerző pályáját. A scarifi akció idején ő irányította a lázadó hírszerzést Cracken távollétében a Yavin 4-en, s alatta szolgált Cassian Andor is.

A Yavin 4 lázadóbázis végét a Halálcsillag pusztulását követő evakuálás okozta. Dodonna és Draven természetesen továbbra is a Lázadók Szövetségével tartott, mindkettőjük a mako-tai ütközetben vesztette később életét, még A Birodalom visszavág eseményei előtt. Dodonna tábornok az ütközetben egy MC80A Home One típusú mon calamari nehézcirkálónak, a Republicnak parancsnokolt, ahol bátran szembeszállt Vader hírhedt szupercsillagrombolójával, az Executorral, megmentve ezzel sok más lázadót. Draven tábornokkal pedig maga Darth Vader végzett, a tábornok ugyanis elkísérte Executorra beszivárgó Leia Organát. Leia ugyan szerencsésen elmenekült, a lázadó katonákat megölték, Dravent Vader az Erővel fojtotta meg. Dodonna és bajtársai halálával végleg lezárult a Lázadás egy korai szakasza, melyben meghatározó szerepet játszott a Massassi csoport, illetve a Yavin 4.

Draven halála (Wookieepedia)

A Legendákban azonban hosszabb élet adatott meg Dodonna tábornoknak, egészen Y. u. 24-ig élt. A Yavin 4 kiürítése után azonban birodalmi fogságba került, méghozzá a Birodalmi Hírszerzés kegyetlen vezetője, a Jégszív, Ysanne Isard börtönébe, a hírhedt Lusankya szupercsillagrombolóra. Itt ismerkedett meg a szintén elfogott Corran Hornnal, a Zsivány osztag pilótájával, s szabadulását is végül a Zsiványoknak köszönhette.

Dodonna halála a mako-tai ütközetben (CBR)

Az Andor második évadában a legendás yavini bázis tehát bizonyosan felbukkan, s talán a Massassi csoport, s a lázadó hírszerzés működésébe is jobb betekintést nyerhetünk.

About Author