A sith fénykardok titkai

A Sötét oldal olyan fénykardokhoz vezet, amik a jedik szerint…természetellenesek.

Rebo borítók (1)

Sokan kritikával illették a Kóbor alakulatot, amiért csupán csak egy fénykard erejéig hozta számukra a Star Wars-érzést, na de mi lehetne annál starwarsosabb? A franchise egyik méltán legikonikusabb eleme nagyban hozzájárult sikeréhez és egyediségéhez, s habár sokfélét láthattunk már, kétségkívül mindig a sith-eknek jutnak a különlegesebb darabok. Össze is szedtünk néhányat közülük, pár gyakran felmerülő kérdéssel együtt.

Darth Vader kétfázisú pengéje

Nyilván akár sith-ekről, akár fénykardokról legyen szó, Darth Vader igen hamar előkerül, hisz vörös pengéjével ő teremtette meg e fegyverek igazi kultuszát. Bár kardja külsőre nagyrészt változatlan az idők során – egészen fiatalkorától – a belseje már trükkösebb. Mind a kánonban, mind a Legendákban fénykardja kétfázisú volt, ami annyit tesz, hogy harc közben képes volt változtatni a pengéje hosszán. Ez nyilván kétes előnyhöz juttatta, jediknél, akárcsak a fegyverek hirtelen visszahúzása, ez tiltott technika volt. Az akolitus sorozatban élőszereplősen is debütáló Vernestra Rwoh fényostora is ehhez hasonló elven működött, fiatalon ezért sokáig titkolta, később pedig kinézték használata miatt.

sith kard
Forrás: Wookieepedia

Hány kristály van Darth Maul kardjában?

Maul pengéin keresztül nyers erejét kívánta kifejezni, így született meg dupla pengés kardja. A fegyver két teljesen megegyező markolat összeboronálása, a kánonban viszont nem tudjuk biztosan, hány kristály volt bennük. Legalább kettő, mivel ugyan nem szétválasztható a két markolat, az egyik fele működőképes marad miután Obi-Wan kettévágja. Ez alapján logikus, hogy nem középen helyezkedik el egy kristály és nem is csak az egyik oldalon (vagy esetleg Maul rá nem jellemzően volt olyan szerencsés, és pont a megfelelő oldal maradt nála). A Legendákban viszont pontosan tudjuk, hogy egyenesen négy kristállyal tömte meg, ezzel eszméletlen erőt és stabilitást kiváltva. Mindkét esetben a dizájn lényege, hogy bár kevésbé mobilis, mint a szétszedhető változat, a két oldal erősíti egymást a kristályokon át, ezzel egy olyan kombinációt alkotnak, ami önmagát erősítette és kibírta harci stílusát. Fegyvere terveit egyébként fiatalon egy sith holokronból nyerte ki, s első kardja elvesztése után is alkalmazta az abból tanultakat.

sith kard
Forrás: Wookieepedia

Sidious fénykardellenálló fénykardjai

Bár Sidious leginkább megvetette az Erő ezen harcmodorát, ő is kénytelen volt néha fénykardokhoz nyúlni. Valószínűleg éppen emiatt azonban nem igen akart velük sem kifejezni, sem trükközni. Bár kettő is volt neki, ezek legnagyobb érdekessége az anyaguk volt. Kardjai markolatai ugyanis phrikből készültek (kánonban és Legendákban is), mely a galaxis egyik legerősebb anyaga, igen ritka és ellenáll a fénykardoknak. Díszítése is leginkább kérkedésre utalt, az általunk aranynak titulált elemek auródiumból voltak, mely sokkal ritkább volt előbbinél. Han Solo kockái is például ilyenből készültek, legalábbis a bevonatuk biztosan.

sith kard
Forrás: Wookieepedia

Darth Bane lándzsája

Darth Bane elég sok fegyvert forgatott az idők, a Legendák, s a kánon során – rajongó legyen a talpán, aki kibogozza e témát – de az biztos, hogy egy igazán kiemelkedik a többi közül. Míg ennek működéséről különösebben sokat nem tudhatunk (de valószínűleg sima fénykardéval megegyező), alakja kifejezetten ikonikussá teszi e kardok sorában. Extrém hosszú markolatával elég egyedi jelenség, a Legendákban bukkant fel eredetileg fénykard-lándzsa/fénylándzsa néven. Ezt az elnevezést a kánonba is áthozták, mikor A klónok háborúja hatodik évadához újraalkották a karaktert, igaz Bane végül lándzsa nélkül jelent meg Yoda színe előtt. A látványterveken viszont sokkal egyértelműbb, hogyan is kell elképzelni fegyverét, melyet aztán tovább kanonizáltak. Érdekessége még, hogy a Templomőrök fegyvere is ugyanezen elképzelésen alapul, sőt még a nevük is egyezik, igaz nekik általában dupla pengés.

sith lándzsa
Forrás: StarWars.com

Mi értelme van a hajlított markolatnak?

Lényegében ugyanaz, mint a mi világunkban: nagyobb szerepet biztosít a technikának az erővel szemben. A hangsúly a tartó kéz két hátsó ujján van, melyek hol szabadabbak, hol hirtelen ráfognak a markolatra, ezzel technikusabb, pontosabb és gyorsabb reakciók érhetőek el. Az ilyen markolatok ellensége ironikus módon pont a nyers erő: mivel bizonyos állásokban hatalmas teher nehezedik a csuklóra, erős célzott behatás vagy elhúzódó harc esetén hátrányba kerülhet forgatójuk. Használatuk nem igazán terjedt el, mivel a szabályos vagy tradicionális vívás sem a sith-eknél, sem a jediknél nem játszott különösebben nagy szerepet az idő előrehaladtával. A legtöbb vívási stílust ráadásul önmagában nehezíti, tapasztalt vívók tudnak csak előnyt kovácsolni belőle.

sith dooku

Mit jelent a kivéreztetés?

A sith-ek a kánonban nem kiérdemelték kiberkristályaikat, hanem elvették azokat. Általában egy személyes áldozatuktól, de a megszerzés önmagában nem állította azokat a szolgálatukba. Mivel a kiberek természetüknél fogva az Erő világos oldalához kötődtek, meg kellett törni az akaratukat és ezen kapcsolatot: ezt a folyamatot nevezték kivéreztetésnek. Ilyenkor saját gyűlöletüket, haragjukat és ambícióikat átvezetve a kristályon, erővel magukévá formálták őket, korrumpálva azokat. Ennek eredményeként általában jellegzetes vörös színt vettek fel.

Ezt a folyamatot először mozgóképen Az akolitusban (és a Star Wars Jedi: Survivor játékban – a szerk.) láthattuk, de nem mindig ment olyan simán, mint Oshának. A kristályok a véreztetésnek ugyanis sokszor ellenálltak – főleg, ha leendő gazdájuk kicsit is megingott hitében – közben vagy miatta elrepedhettek, megtörhettek vagy szét is válhattak, ezzel használhatatlanná vagy kiszámíthatatlanná téve önmagukat. Így történt például Kylo Ren kardjával is. Bár az ifjú Solo nem sith, de különleges, keresztes kardja is azt a célt szolgálja, hogy az instabil kristályából folyamatosan felszabaduló energiák annak két oldalán hasznosuljanak, ezzel valamennyire stabillá téve a szerkezetet. A véreztetés – ha túlélte – a sith-ek hiedelme szerint erősebbé tette a kristályt, s egyben szimbolizálta végső elköteleződésüket is a Sötét oldal iránt.

Akár sith-ekről, akár jedikről beszélünk, a fénykardok mindig használójuk stílusát, értékeit és személyiségét közvetítik, így nem csoda, hogy ennyire különböznek. Legközelebb tartsatok velünk, hogy megtudjátok a jedi fegyverek titkait is, és megismerhessetek pár különlegesebb darabot!

Qimir Stranger az akolitus acolyte
Forrás: StarWars.com

About Author