Fejlődés vagy átok? – Kiborgnak lenni a messzi-messzi galaxisban

KB nyomán összeszedtük, hogy mit tudunk a Star Wars kiborgjairól.

Grievous

A Kóbor alakulat legutóbbi epizódja kifejezetten KB karakterére fókuszált, akiről nem csupán azt tudhattuk meg, hogy egy baleset miatt van szüksége, ahogy ő is nevezi őket, kiegészítőkre, de betekinthettünk abba is, hogy ez számára pontosan mivel is jár. A mesterséges kiegészítők, végtagok és úgy egyébként a kiborgok több mint elterjedtek voltak a messzi-messzi galaxisban, ám míg sokan fejlesztésekként tekintettek ezekre, addig másoknak kényszer szülte megoldások voltak. KB tiszteletére összeszedtünk néhány érdekes kiborg tényt a Star Wars világából.

Veszélyes fejlesztések

Ha az ember mechanikus fejlesztésekre gondol, valószínűleg a legtöbben egyetértenek abban, hogy az agyuk tabunak számítana. Bár KB esetében implantja nem járt személyiség-felülírással (sokkal inkább a motoros funkcióira van kihatással), van egy eszköz amelyet ezen veszély ellenére is gyakran választottak, s egészen megfizethető volt akár az átlag polgároknak is. Ez az AJ^6, mely, ha így önmagában nem körvonalazódik előttünk, gondoljunk csak Lobot vagy épp Echo karakterére. Ezt az eszközt általában viselője fejének hátsó részéhez csatolták, hogy növelje a produktivitást, továbbá összehangolt rendszerek irányításához is gyakran alkalmaztak ilyet viselő embereket. Csakhogy elég nagy hátulütője volt, hogy felülírhatta az alanyok memóriáját és teljes személyiségét, ahogy ez történt Lobottal is ugyebár. Kettejükön kívül például a rodiai Tseebón is ilyet láthattunk, de nála sem mondhatnánk, hogy nem járt mellékhatásokkal.

kiborgok

A felturbózott kommunikációnak voltak kevésbé veszélyes módjai is, ilyet választott például Aurra Sing is, aki konkrétan egy antennát ültetett a fejébe. Emellé egy úgynevezett rhen-orm bioszámítógép tartozott, mely a képességei felerősítésével halálos, hírhedt fejvadásszá tette. Egyébként mindezt annak ellenére használta, hogy erőérzékeny volt, amihez kiképzésben is részesült, de az Erőt ezek szerint nem tartotta elég hatékony eszköznek. Antennákat egyébként például Grievous tábornok is használt, de sokan ezeket tévesen a füleit helyettesítő moduloknak vélik. A tábornok fülei a koponyája két oldalán, a kis félgömbökben voltak, vagy pontosabban a két gömb tekinthető annak, míg a két legyezőszerű antennának valójában semmi köze nem volt a hallásához. Mikor távolra kommunikál észrevehető, hogy ezek akár külön-külön is mozognak, pásztázva a megfelelő frekvenciákat.

A tábornok, mint tudjuk mondjuk nem állt meg az antennáknál, sőt nem ilyen apróságokkal kezdte az átalakulását, mely végül igen drasztikusra sikeredett. Grievousnek hála először láthattunk mesterségesen felerősített állatot is, kis kedvencét, az önmagában is négy méter magas Gort. Gor azonban csupán külső kiegészítőket kapott, ebből is látszik, hogy elég nehéz meghatározni, mit is jelentett pontosan a kiborg fogalma a messzi-messzi galaxisban. Az eddigi tartalmak alapján, minden olyan, egyébként organikus élőlény, aki valamilyen mechanikus kiegészítővel élt annak számított, tehát azok is, akik mondjuk csak egy végtagjukat pótolták (pl.: Luke Skywalker is) vagy nem örök érvényű módosítással éltek.

Kiborgnak lenni vagy nem lenni

A végtagpótlások és különböző hatékonyságnövelő szerepek mellett az orvostudományban is hatalmas jelentőséggel bírt ez a terep. A technológia olyan elképesztő dolgokat is képes volt helyettesíteni, mint például egy ember esetében az egész bélrendszer, a szív vagy épp a tüdő. Az ilyen szervek pótlására használt kifinomult mesterséges szerveket pulmonodáknak nevezték. Ezeket, miután beültetésre kerültek és elfogadta őket a test, egészen jól lehetett titkolni is, mivel baktakezelésekkel például nyomuk sem maradt, benőtte őket a befogadó test. Ennek ellenére voltak, akik büszkén viselték őket, köztük Leia nevelőanyja, Breha is, aki egészen fiatalon ilyen szívet és tüdőt is kapott. A mellkasánál átszűrődő narancssárga fény árulkodott ezekről, mivel nem kért az őket elfedő kezelésekből. Ezekben az esetekben ugyan általában a betegek rendes húsa és bőre nőtte be új szerveiket, az olyan pótlásoknál, mint például egy kar vagy egy láb, szintetikus húst vagy bőrt is használtak. Ezeknek leginkább esztétikai szerepe volt, hiszen annyira nem szorultak a végtagok védelemre, mint a belső pótlások (a plasztikai sebészetben is ezekre hagyatkoztak, de például a szülész vagy gyermekekkel foglalkozó droidok kezét is bevonták mesterséges bőrrel).

kiborgok

A végtagok pótlásának legismertebb és legelérhetőbb ága a mechno technológia volt, mely magában foglalhatott akármit, a szemlencsétől kezdve az egész végtagokig. Luke és Anakin karja, vagy épp Wolffe szeme is ezzel készült. Ezeket érezni és velük érezni is lehetett, bár nem tudták teljesen visszaadni elvileg az érzeteket. A megrendelők természetesen kérhették felturbózásukat, de alapvetően megfizethető protézisekként indultak. Elérhetőségük miatt azonban bizonyos körökben egyenesen divatnak számítottak, sőt voltak olyan bolygók, mint például a Lotho Minor, ahol egyszerűen a kultúra vagy túlélés részévé váltak.

Ha már a Lotho Minor, arra pontosan máig nem tudjuk a választ, hogy hogyan is kell elképzelni Darth Maul létezését, csupán fél testtel. A Sötét oldal persze olyan képességek birtokába juttat, amik sok természet adta szabályt felrúgnak, de azért ő ezt kétségkívül mesteri szintre emelte. Egyébként is érdekes kérdéseket vet fel a mechanikus szervek és például a táplálkozás kettőssége, akár az ő, akár például Fennec Shand esetében, akit sebtében férceltek össze és nem is szintetikus elemekkel. A látszólag merevebb hasi elemeknek a mozgását is korlátozniuk kéne, de láthatóan ugyanúgy hajlanak a szilárd és egyenes csövek, mint korábbi természetes részei.

kiborgok

Az olyan létfenntartást segítő eszközöket, mint a kompressziós ruha vagy páncél, gyakran szintén kiborgokhoz társítják, pedig valójában ezek önmagukban nem számítanak ilyen kiegészítőnek. Gyakran kéz a kézben járnak, ilyen például Saw Gerrera vagy Darth Vader ruhája is, ezeknek a célja is egyértelmű, ám van egy karakter, akinél homály fedi légzést segítő kiegészítője célját. Cad Bane ugyanis sosem vette semmi látható hasznát az elvileg erőfojtogatást akadályozó, feje két oldalán elhelyezkedő csöveknek. Nélkülük ráadásul legalább annyit van képernyőn mint velük, s az sem tűnik épp reálisnak, hogy fojtogatás közben bármi előnyt adnának valakinek, akinek épp összeroppantják légutait (mégis ez eddig az egyetlen félhivatalos magyarázat). Később ugyan a Bobától kapott fejlövésnek hála ő is belépett a rendes kiborg karakterek sorába, ám továbbra sem tudhatjuk, hogy ez a kieg mi célt szolgált. Az is érdekes kérdés, hogy például Grievous vagy Gerrera miért nem éltek a mesterséges szervek adta lehetőségekkel, a szív esetében persze még érthető a vonakodás, de egy tüdőimplantátum mindkettejük életén sokat könnyített volna.

Kiborgok a galaxisban

Elterjedtségük ellenére a legtöbb rendszerben igyekeztek aktívan szabályozni a mechanikus kiegészítőket, a Birodalom idején pedig például már a kiborgok állampolgárságát és jogaikat is sokkal jobban korlátozták. Pozitív hozadékaik ellenére összességében minden korban egy negatív megítélés övezte őket, különösen, ha valakinek nagyobb részét vagy jelentős szerveit helyettesítették, így nem meglepő, hogy sokszor inkább az alvilággal és a bűnözéssel azonosították a kiborgokat. Voltak világok, például a Jakku, ahol állatokat fejlesztettek ilyen módszerekkel, a luggabeast például egy ilyen mesterségesen alkotott förmedvény, mellyel mindenféle kincsekre vadásztak.

Ti meddig mennétek el fejlesztések szempontjából?

KB Skeleton Crew Kóbor alakulat
Forrás: X

About Author