A Qi’ra trilógia, avagy a kánon Shadows of the Empire

A kánon egyik legérdekesebb képregényes szotrija már csak november 14-e éjfélig rendelhető a kiadó honlapjáról.

CrimsonReign1CummingsVC-transformed

A Shadows of the Empire, avagy magyar címén A Birodalom árnyai a Lucasfilm első próbálkozása volt egy olyan multimédiás történetmesélési projektre, mely később több ízben előfordult, legutóbb például ekkora léptékben A Köztársaság Fénykora kapcsán. Ez a projekt A Birodalom visszavág és A Jedi visszatér közötti eseményeket igyekezett feldolgozni, videójáték, képregény és regény formájába, mely ugyanannak az összekapcsolt cselekménynek mutatta be különböző nézőpontjait, történetszálait. Egy valamelyest kevésbé ambiciózus, de tematikailag hasonló próbálkozás a kánonban az úgynevezett Qi’ra képregénytrilógia, mely szintén egy alvilági konfliktust helyez középpontba ugyanebben az idősíkban.

A Marvel 2015-ben indította el első kánon Star Wars képregénysorozatát, melyet elsőként a Darth Vader, majd a Doktor Aphra képregény kísért, és az Egy új remény, illetve A Birodalom visszavág közötti három év eseményeit mesélte el. 2019-ben viszont a történet beérte az ötödik számozott Star Wars-filmet, így a sorozat véget ért, a helyét pedig 2020-ban átvette a második sorozat, kiegészülve egy új Darth Vader, Doktor Aphra, valamint egy Fejvadászok című sorozattal, immár A Birodalom visszavág utáni események elregélése érdekében.

Luke Skywalker ideiglenes, sárga fénykardjával
Forrás: Wookieepedia

Az egymással párhuzamosan futó sorozatok már az első fősodor esetében is előszeretettel keresztezték egymást úgynevezett crossover események képében, mint például a Vader lezuhan vagy a Sikolyok fellegvára. A második fősodor eggyel magasabbra tette a lécet ezen téren a Qi’ra trilógia révén, mely már nemcsak az egyes sorozatok lapjain, hanem külön, saját sorozatok formájában is olvasható. Egészen pontosan a Fejvadászok háborúja, a Vörös uralom és a Rejtett birodalom című kiadványokról beszélhetünk, melyek noha a fentebb említett négy sorozat kontextusában játszódnak, önállóan is teljes mértékben értelmezhetők.

Boba Fett a Fejvadászok háborúja lapjain
Forrás: Wookieepedia

A történet Boba Fett nézőpontjából indul, aki éppen leszállítaná a befagyasztott Han Solót Jabba részére, amikor komplikációk merülnek fel. Felbukkan ugyanis a színen a Solo: Egy Star Wars történetben bemutatkozott Vörös hajnal nevű bűnszervezet, mely Maul halála óta a háttérben bújt meg, míg Qi’ra fel nem építette eléggé ahhoz, hogy újra felfedjék magukat. Qi’ra magához veszi a befagyasztott Hant és aukciót hirdet rá, melyen a galaxis legveszedelmesebb bűnözői, de a lázadók és a birodalmiak is részt vesznek. Mindez események mozgalmas láncreakcióját indítja be, melynek során kiderül, a nőnek mindenhol vannak beépített emberei, célja pedig a néhai Maul küldetésének beteljesítése: bosszút állni a sitheken.

Qi'ra és Vader
Forrás: Wookieepedia

Ha valaki még egy Star Wars-képregényt sem olvasott, akkor ez tökéletes belépőpont lehet, ugyanis a történet amellett, hogy magával ragadó, teljes mértékben értelmezhető önállóan is. Azoknak is ajánlott, akik esetleg ismertél és szerették A Birodalom árnyait, néhány történeti elem ugyanis ebből is visszaköszön új köntösben. Viszont ha szeretnétek beszerezni, akkor érdemes sietni, ugyanis a Szukits Kiadó hamarosan kivonja a köteteket a forgalomból a második fősodor többi kiadványával egyetemben. November 14-e éjfélig van még lehetőségetek lecsapni rá, ráadásul féláron.

About Author