Zahn és az 501-es Légió

Hogyan került az 501-es Légió a Star Wars kánonba, és hogyan élt túl a Legendákban egészen Thrawn Kéz Birodalmáig?

Zahn és az 501

Aki kicsit jobban elmerül a Star Wars rajongói társadalom színes világában, előbb-utóbb (inkább előbb) találkozik az egyik legjelentősebb nemzetközi jelmezes szervezettel, az 501-es Légióval, melynek Magyarországi Helyőrsége (más hasonló csoportokkal együtt) a hazai rendezvényeknek is állandó résztvevője, (társ)szervezője. A Légió in-universe is létezik, melyben Timothy Zahnnak is szerepe volt.

Ahogy a Legendák idővonalán sok minden, úgy az 501-es Légió „kanonizálása” is Timothy Zahn regényeire vezethető vissza. No, de ne szaladjunk ennyire előre! Zahn és az 501-es Légió kapcsolata korábban kezdődött, egészen pontosan 2002 március 16-án. Ekkor a Stellarcon nevű rendezvényen a rajongói szervezet elsők között fogadta Zahnt tiszteletbeli tagjává, két másik Star Wars íróval, az X-wing könyvekről ismert Aaron Allstonnal és Michael Stackpole-lal együtt. (Azóta persze számos más Star Wars alkotó és színész vált tiszteletbeli 501-essé, idén nyáron például a Thrawn főadmirálist képernyőn megszemélyesítő Lars Mikkelsen is.)

Timothy Zahn és Lars Mikkelsen (501-es Légió Magyarországi Helyőrség FB)

Zahn már ekkor pozitívan reagált az afféle javaslatokra, hogy az 501-es Légiót in-universe is be kellene vezetni a messzi-messzi galaxisba. Erre végül 2004-ben került sor, amikor hosszú kihagyás, illetve a Thrawn-trilógia és Thrawn Keze-duológia után ismét Star Wars regényt vetett papírra, a Túlélők keresését. A Y. u. 22-ben játszódó regény egy Luke Skywalker és Mara Jade történet, melyben fontos szerepet játszanak a chissek, valamint a néhai Thrawn főadmirális árnyékbirodalma, a Kéz Birodalma is. S ennek a Kéz Birodalmának a kötelékében jelent meg az 501-es Légió. Szerepük nemcsak a regény szempontjából fontos, de a könyv elején a szerzőtől a következő ajánlás olvasható: „Vader Öklének, az 501-es Légiónak”.

A Kéz Birodalmának 501-esei

A regényben a szereplők egyrészt visszaemlékeznek a Birodalom korának rettegett elit rohamosztagos-alakulatára, Vader nagyúr személyes egységére, a Vader Öklének is nevezett 501-es Légióra, másrészt egy újfajta továbbélését is láthatjuk az 501-esek hagyományának. A könyvből ugyanis kiderül, hogy Thrawn főadmirális által alapított, s halála után Parck admirális vezette Kéz Birodalma újjáélesztette az 501-es Légiót, mint a legjobb, legütőképesebb szárazföldi alakulatot. A könyvben a légió Aurek-7-es osztaga kapott nagyobb szerepet, mely négy tagból állt, akik magukat Csáklya, Felhő, Őrszem és Árnyék néven nevezték, a légió tagjai ugyanis efféle „beceneveken” különböztették meg egymást. A könyvből kiderül, hogy míg a régi légió eredetileg klónokat alkalmazott, a Kéz Birodalmának 501-esei toborzott katonák, méghozzá olyanok, akik nemcsak kiváló harctéri tudással rendelkeznek s engedelmesen követik a parancsokat, hanem emellett intelligensek is, s önálló kezdeményezőkészséggel is bírnak. Mondhatni lavíroznak a parancs követése és az innováció között. A Kéz Birodalmának 501-esei között ráadásul nem csupán emberek szolgálnak, hanem más fajúak is, az említett Csáklya például a Birodalomhoz csatlakozó eickarie faj tagja.

A Túlélők keresése borítója (Moly)

Zahn a Túlélők keresése mellé, azzal egyidőben egy ebook novellát is megjelentetett az 501-es Légió fent említett Aurek-7-es osztagáról Fool’s Bargain címmel, amely az első olyan kötet, amit teljesen birodalmi rohamosztagosoknak szenteltek, s ami csak és kizárólag az ő nézőpontjukból mesél el egy sztorit (azóta kisebb, rövidebb novellák is születtek egyes birodalmi katonák szemszögéből novellafüzérekben). A novella az 501-es Légió kaireki utolsó bevetését meséli el, melyben a Kéz Birodalma elit alakulata segített az eickarie fajnak elűzni az őket leigázó zsarnokoskodó idegen hadurat és zsoldosait. Az Aurek-7-es alakulatot ekkor egy bizonyos Twister nevű rohamosztagos vezette, amikor egyezséget kötöttek az eickarie csapatot vezető Su-millal, s közös akcióra indulnak. Su-mil maga is tanúbizonyságot tett rátermettségéről s tehetségéről, így a novella végére besorozzák az 501-es Légió soraiba, majd a Túlélők keresése idején már őt találjuk Csáklya néven Twister helyén.

Az Igazság Keze

Zahn később is előszeretettel alkotott speciális rohamosztagos alakulatot. Az általa csak szeptológiaként definiált regénysorozatát (Kirajzás – Thrawn-trilógia – Thrawn Keze-duológia – Túlélők keresése) követően újabb kötetekkel folytatta Star Warson belüli kis világát, ilyen volt az Igazság Keze-duológia. E két kötet (Hűség, Válaszutak) lapjain is fontos szerepet kap Mara Jade, valamint Thrawn is felbukkan a történetben, de az igazi főhős egy ötfős renitens rohamosztagos-csapat Daric LaRone vezetésével. LaRone birodalmi rohamosztagos volt, aki nem volt hajlandó civileket mészárolni (Finn te vagy az?!), majd miután egy BBH-s őrnagy ezért kivégzéssel fenyegette, a rohamosztagos önvédelemből megölte. Ezt követően azonban nemcsak LaRone, de négy rohamosztagostársa – akik tétlenül végignézték az eseményeket – is dezertált. Nem álltak azonban lázadókká, hanem igyekeztek a Birodalmon belüli afféle „önjelölt igazságosztóként” tevékenykedni, megvédeni a birodalmi állampolgárokat. A kis csapat története lényegében a Rossz Osztag sztoriját is megidézi, egy hatékony alakulatot képeztek, ahol valamennyire mindenkinek megvolt a szerepe. Az Igazság Keze vezetője LaRone volt, társai a kissé merev, kötelességtudó Saberan Marcross, a speeder bike-os felderítő Korlo Brightwater, a mesterlövész Taxtro Grave és a pilóta Joak Quiller voltak.

A Hűség borítója (Moly)

Az Igazság Keze kalandjai során összetalálkozott Luke Skywalkerrel és Han Solóval, valamint az ekkor a Császár Kezeként működő Mara Jade-del is, hogy végül Thrawn mellett kössenek ki, aki éppen hozzájuk hasonló katonákat keresett saját rohamosztagosaihoz, mely egységbe a főadmirális már nem csak embereket várt, hanem más fajok tagjait is.LaRone és társai így kerültek a Kéz Birodalmába, ahol ők váltak Thrawn újfajta rohamosztagosainak kiképzőtisztjeivé. A csapat az új egység számára névként az 501-es Légiót választotta, mert ők a legjobbak, illetve mert az új alakulatuknak magasra kell törniük, amit csak inspirál ez az elnevezés.

Az Igazság Keze koncepciót különben ugyancsak egy (későbbi) Stellarconhoz vezethetjük vissza, ahol Zahnt megihlette a beszélgetése Albin Johnsonnal, az 501-es Légió jelmezes szervezet alapítójával.

A kánonban

Egy évvel azt követően, hogy Zahn bevezette az univerzumon belülre is az 501-es Légiót a Túlélők keresése regényben, megérkezett a mozikba A Sith-ek bosszúja. E filmben a Sötét oldalra átálló Anakin Skywalker, vagyis immár Darth Vader egy klónosztag élén vonul be a Jedi Templomba az ifjoncok és más ott tartózkodók kiirtására. Bár a filmben nem hangzik el a neve, de a háttéranyag és merch ezt a klónosztagot is az 501-esekkel azonosította. Az 501-es Légió ettől kezdve számos Star Wars tartalomban megjelent, s később A klónok háborúja animációs sorozatban is ezt az alakulatot találjuk Anakin Skywalker és Ahsoka Tano mellett Rex százados vezetésével.

Na de térjünk vissza Timothy Zahnhoz! Zahn ugyanis a kánonban folytatta tovább a még 1991-ben megkezdett „Thrawn-univerzumát”, a kánon Thrawn-trilógiával és a Chiss Birodalommal. Előbbiben a rohamosztagosoknak is fontos szerep jutott. Elsősorban a 2018-ban megjelent Thrawn: Szövetségek regényben, ahol Thrawnnak Vader nagyúrral kell együtt működnie egy nyomozás során. Vadert pedig a saját elit rohamosztagos egysége is elkíséri, Kimmund parancsnok vezetésével. Igen ám, de ezt az osztagot a regényben 1. Légiónak nevezik és nem 501-eseknek. Zahn ugyan maga a Legendákhoz híven Vader alakulatát, a Vader Öklét 501-es Légiónak akarta elnevezni, ám a Lucasfilm Story Group ezt megvétózta, mondván, hogy Vader nem akart volna maga mellett egy olyan osztagot, ami ennyire szorosan kötődött Anakin Skywalkerhez.

„Ez olyasmi volt, ami a Story Grouptól jött. Azt mondták, hogy nem lehet nálad ténylegesen az 501-es Légió Vader irányítása alatt, mert az Anakin irányítása alatt volt, és Vader el akarna tolni magától bármilyen kapcsolódást. Szóval azzal, hogy az 501-eseket berakta a klónháborúba, Lucas valamennyire tönkretette a a Vader Ökle dolgot.” nyilatkozta Zahn.

Zahn engedelmeskedett, mindazonáltal a Story Group kissé túlgondolta a dolgokat és ezzel rögtön egy ellentmondást is kreált a kánonban, ugyanis egy korábbi regényben a Battlefront: Alkony Században már kimondta az egyik karakter, hogy Vader nagyúr elit rohamosztagos egysége az 501-es Légió – mégha később Matt Martin igyekezett árnyalni is a dolgon. (Ráadásul ne feledjük, hogy a névadó jelmezes szervezet maga is ápolja a birodalmi, rohamosztagos, illetve sötét oldali hagyományt.)

Kimmund parancsnok (Wookieepedia)

Az 501-es Légió ennek ellenére megmaradt a kánonban is egy kitüntetett rohamosztagos egységnek. Zahn valamennyire maga is visszacsempészte az 501-es Légiót a rohamosztagosok közötti méltó helyére, Vader alá. Az 1. Légió ugyanis amolyan alegysége is az 501-nek, tagjait ugyanis a történet szerint az 501-esek sorából verbúválták, az 501-es Légió legkiválóbbjait helyezték át ide. S amennyiben valamelyik katona mégse ütné meg Vader nagyúr elvárásait visszahelyezték az 501-esekhez, már amennyiben nem végzett vele hamarabb a hirtelenharagú sith nagyúr. Kimmund például a negyedik parancsnoka volt osztagának, elődjei közül kettőt visszahelyeztek az 501-esek közé, egyet pedig kivégeztek.

Bár Timothy Zahn Star Wars munkássága során leginkább Thrawnra és a chissekre, esetleg Mara Jade-re vagy Talon Karrde-ra gondolunk, nem szabad figyelmen kívül hagynunk azt se, hogy egyes műveiben mekkora szerepet szánt a kompetens, sőt elit birodalmi rohamosztagosoknak, köztük az 501-es Légió tagjainak.

About Author