Te is fiam, Brutus – melyik farkasember ez a farkasember?

Melyik farkasszerű faj képviselője lehet a Kóbor alakulat kalóza?

Kóbor alakulat

Forrás: Entertainment Weekly

Ahogyan arról mi is beszámoltunk, tegnap új képeket tett közzé a decemberben érkező Kóbor alakulat című sorozatból az Entertainment Weekly. Ezen képek egyikén a sorozatban minden bizonnyal antagonista szerepet betöltő kalózbandát láthatjuk, akiknek egyik leginkább szembeötlő tagja, Brutus egy farkasember jellegű idegen fajba tartozik. Hivatalos megerősítés egyelőre még nem érkezett róla, hogy pontosan milyen lény is ez a Brutus, a jelöltek listáját viszont végérvényesen két versenyzőre lehet leszűkíteni, melyek egyaránt a Csillagok háborúja (mai címén Egy új remény) eredeti, 1977-es változatához vezethetők vissza.

Az első Star Wars-film az utóbbi évtizedekben számos módosításon esett át, az a jelenetsor pedig, melyen talán a legtöbb változás történt, Chalmun kantinjában játszódik. Ki ne ismerné például a klasszikus „ki lőtt először” vitát ugyebár. Viszont a jelenetsor ezen kívül is rengeteget változott az évek során, egyebek mellett számos olyan snittet is lecseréltek, melyekben a kocsma vendégeit vehetjük közelebbről szemügyre.

A film eredeti vágatában feltűnik két farkasemberre emlékeztető lény is, a defel fajba tartozó Arleil Schous, illetve a shistavanen faj képviselője, Lak Sivrak. Mindkét lényt Rick Baker jelmeztervező alkotta meg egy általa tervezett, egyébként boltokban is kapható egyszerű, halloweeni farkasember maszk segítségével.

Lak Sivrak esetében a maszkot gyakorlatilag teljes egészében, módosítás nélkül alkalmazták, míg a másik lény megalkotásához Baker feldarabolta az álarcot és különböző más, jellemzően denevérszerű elemeket ragasztott, így alakult ki a defel orra és füle. Ezután a figurát a produkció során csak „denevér-démon-csávóként” emlegették. A maszk ugyanezen, módosított változatát egyébként 1974-ben egy halloweeni produkcióhoz (The Thing in the Attic) is felhasználták.

Noha Lucas jóváhagyta mindkét jelmez használatát, végeredményben nem volt elégedett azzal, ahogyan kinézett a két farkasember, így a film 1997-es, felújított kiadásában módosításokat hajtott végre a jelenetsoron. Ennek következtében a shistavanen teljes mértékben eltűnt, egy digitálisan rámontírozott báb, Ketwol került a helyére. Schous ezzel szemben egyetlen jelenetben, rögtön Luke, Obi-Wan és a droidok érkezésekor látható a háttérben, ám azt a közeli snittet, ahol italját szürcsölgette, lecserélték egy másikra, amelyen egy Melas nevű idegen látható.

No de melyik farkasember jellegű fajba tartozhat a kettő közül a Kóbor alakulat kalóza, Brutus?

Sokan a vörös szemek miatt rögtön a defel fajra asszociáltak, viszont, ha alaposabban megvizsgáljuk a Baker által készített eredeti maszkot, illetve azt, ahogyan a Bővített Univerzum történeteiben ábrázolták a fajt, hamar észrevehetjük a különbségeket. A defelek ugyanis amellett, hogy farkasszerű állkapocsszerkezettel rendelkeznek, számos vonásukban inkább denevérekre emlékeztetnek.

Ezen felül, mivel a Star Wars eredeti vágatában nagyon sötét és árnyékos volt az a snitt, melyben Schous látszott, így a Bővített Univerzum hozzáköltött a fajhoz egy olyan képességet, mellyel meghajlítják a fényt, ezáltal teljesen egybeolvadnak a sötétséggel, szinte láthatatlannak válnak. Ezt a képességet a defelek a kánon történeteiben is megkapták, Doctor Aphra egyik történetében élesben is láthatjuk mindezt.

Az eddig látottak alapján tehát Brutus sokkal inkább a shistavanen, semmint a defel fajba tartozhat, a jelmez is sokkal inkább emlékeztet Lak Sivrak farkasember maszkjához, semmint Schouséhoz. Ez alól egyedül a vörös szem képez kivételt, mely alapvetően nem jellemző az eddig látott shistavanenekre, ellenben a defelekkel, viszont ez nem egy áthidalhatatlan „probléma”.

Ami biztos, Brutus megjelenésében megidézi a Csillagok háborúja eredeti változatában látott mindkét farkasembert, ám a jelenleg rendelkezésre információk alapján a shistavanen fajhoz közelebbinek tűnik.

About Author