Jövő szeptemberben indulhat Gina Carano Disney és Lucasfilm elleni perének tárgyalása
Cara Dune színésznője pert indított a Disney és a Lucasfilm ellen.

Forrás: The Hollywood Reporter
A közösségimédia-posztjait követően A Mandalóriból kiírt színésznő idén februárban indított pert. Cikkünkben végigvesszük, miket osztott meg Gina Carano, hogyan reagált minderre a szórakoztatóipari óriás, s végül miért indított pert a színésznő és mi várható majd a tárgyalások során.
Jövő szeptemberben tárgyalhatják Gina Carano ügyét – derült ki egy 2024. július 26-i bírósági dokumentumból, amelyről a The Hollywood Reporter számolt be augusztus elején. Az egykori MMA-harcosból lett színésznő egyebek közt azt szeretné elérni, hogy a tanúk közé beidézzék Pedro Pascalt, A Mandalóri főszereplőjét, Jon Favreau-t, A Mandalóri showrunnerét, valamint Bob Chapeket, aki Carano állítólagos kirúgása idején a sorozatot gyártó Lucasfilmet tulajdonló Disney elnök-vezérigazgatója volt.
De mégis mi ez az egész?
Emlékezhetünk, hogy 2021 februárjában Gina Carano nagy botrányt kavart, amikor előbb megosztó politikai véleményt tett közzé a közösségi médiában, majd azt hangoztatta, hogy a Disney ezen véleménynyilvánítás miatt felmondott neki, s kiírta őt A Mandalóri harmadik évadából (valamint a tervezett Rangers of the New Republic elnevezésű sorozat sem valósult meg, amelynek az iparági pletykák szerint Carano lett volna az egyik főszereplője).
Carano 2020 novemberében a maszkhordást figurázta ki egy koronavírus-járványhullám kellős közepén, valamint posztjaiban azt is sugallta, hogy a 2020-as elnökválasztáson – amelyen a republikánus Donald Trump vereséget szenvedett a demokrata Joe Bidennel szemben – csalások történtek. Twitter és Instagram-posztjaiban oltásellenes véleményét fejezte ki, valamint állást foglalt a Black Lives Matter mozgalommal és a transznemű jogi mozgalommal szemben is.
Aztán egy időre elcsitultak a dolgok, Carano 2024. márciusi elmesélése szerint a Lucasfilm afféle képzésre küldte, ahol transznemű mozgalmárokkal kellett Zoom-meetingeken részt vennie, valamint szerinte rá akarták venni, hogy nyilvánosan kérjen bocsánatot bizonyos véleményei miatt. Egy médiatréningen is részt kellett vennie, amelyen elmondása szerint egy nagyon érdekes gondolatot is hallott: nem az a fontos, hogy mit mondasz, hanem hogy azt miként interpretálják. A Mandalóri főszereplője, Pedro Pascal – akinek transznemű lánytestvére van – is igyekezett tanácsokkal ellátni Caranót, állítólag olyanokat mondott neki, hogy olykor tegye be egy-egy posztjába a #transzjogok hashtaget, s akkor békén fogják hagyni. Ezt követően a Disney és a Lucasfilm kb. 45 LMBTQ-dolgozójával kellett volna találkoznia az elmondása szerint, ám ő inkább néhány vezetőjüket akarta volna elvinni vacsorázni, amin felettesei szerinte felháborodtak.
Ezután érkezett el 2021 februárja, amikor Carano olyan mémet osztott meg a Twitteren és az Instagramon, amelyet úgy is lehetett értelmezni, hogy szerinte republikánusnak lenni manapság olyan, mint zsidónak a Holokauszt alatt. Akkoriban a The Hollywood Reporter egyik forrása azt mondta, a Lucasfilm hónapok óta keresett ürügyet arra, hogy megszabaduljon Caranótól, s a holokausztos posztja volt az utolsó szalmaszál. A lap úgy értesült, hogy az eredeti terv az volt, hogy a 2020. decemberi Disney befektetői napon lerántják a leplet arról, hogy ő lesz a Rangers of the New Republic egyik főszereplője, ám Carano novemberi tweetjei miatt ez mégsem történt meg.
„Gina Carano jelenleg nem áll a Lucasfilm alkalmazásában, és nem tervezik, hogy a jövőben alkalmazott lesz” – mondta akkoriban a Lucasfilm egyik szóvivője. „Mindazonáltal a közösségi médiában tett bejegyzései, amelyek az embereket kulturális és vallási identitásuk alapján becsmérlik, undorítóak és elfogadhatatlanok” – tette hozzá.

Carano perre vitte az ügyet
Carano 2024 márciusában a The Hollywood Reporternek nyilatkozva elmondta, a kirúgásáról ő is a médiából értesült. „Csak feküdtem, sírtam és sírtam” – emlékezett vissza Carano. „Magzathelyzetbe gömbölyödtem. Nem arról van szó, hogy nem gondoltam volna, hogy ilyesmi megtörténhet. Csupán nem tudtam elképzelni, hogy ezt a szörnyű kijelentést teszik rólam, miután velem dolgoztak – a világ legerősebb szórakoztatóipari cége ezt mondta rólam” – méltatlankodott Carano, aki eladta a házát, vett egy lakókocsit és hetekig csak utazgatott az Egyesült Államokban. Ezt követően szerződött a Daily Wire-höz, egy olyan amerikai radikális jobboldali médiavállalathoz, amely filmek gyártásába is fogott, s Carano producerként és színésznőként vett részt a Terror on the Prairie című alkotás elkészítésében.
Caranóról sokáig ekkor lehetett utoljára hallani, ám 2024 februárjában bejelentette, hogy beperli a Lucasfilmet és a Disney-t negatív diszkriminációra és jogtalan kirúgásra hivatkozva. A per költségeit a Caranóhoz hasonlóan libertárius-jobboldali nézeteket valló X-tulajdonos, Elon Musk állja. Az üzletember is összetűzésbe keveredett korábban a Disney-vel: miután Musk megosztott egy olyan összeesküvés-elméletet, amely szerint a zsidók gyűlölik a fehéreket és elárasztják kisebbségekkel a Nyugatot, a Disney úgy döntött, nem költi többet a pénzét az X-en közzétett hirdetésekre.
A színésznő úgy érzi, hogy a kirúgását követően „szerződtethetetlen” lett, s az emberek lesújtó véleménye a fizikai és mentális állapotára is negatív hatással vannak. Ő csupán vissza akar vágni az őt szerinte ért igazságtalanságért, ezért indította a pert. „Azt hiszem, ha egyszer harcos lettél, mindig úgy érzed, hogy életed végéig harcos maradsz. Azt hiszem, 80 évesen már a garázsomban fogok árnyékbokszolni, és arra gondolok: »Egy nap majd visszatérhetek«” – mondta Carano, aki Montanába költözött, miután itt forgatta a Terror on the Prairie-t. „Csak arra tudok gondolni, hogy tisztázzam a nevemet. Arra gondolok, hogy végre egészségesebb leszek, és hogy végre lekerül a vállamról ez a teher, és hogy elmondhatom a történetemet, és hogy egyszerűen továbbléphetek az életemmel. Végre valahára” – mesélte 2024 februárjában azzal kapcsolatban, mi a célja a perrel.
Jogszerű-e kirúgni valakit a politikai véleménye miatt?
Daniel Petrocelli, a Disney ügyvédje az ügyben 2024 júniusában tartott bírósági meghallgatáson azt mondta, Carano beadványát semmissé kellene tenni. Úgy érvelt, hogy egy magánvállalatnak „joga van ahhoz, hogy ne alkalmazzon egy olyan magasan jegyzett előadót egy magasan jegyzett műsorban, aki a Star Wars-sorozatot olyan nézetekkel hozhatja összefüggésbe”, amelyekkel az adott cég „nem ért egyet”, és amelyek elfordíthatják a rajongókat a műsortól.
Gene Schaerr, a színésznő ügyvédje a meghallgatáson hangsúlyozta, hogy az ügy tárgyát képező megjegyzések Carano személyes közösségi média fiókjairól származnak. „Semmit sem mondott a műsorban vagy a forgatáson” – mondta, miközben Carano a védőasztalnál ült a tárgyalóteremben.
Ez nem biztos, hogy számít, legalábbis a Disney szerint. A vállalat szerint széles körű szabadságjogok illetik meg a magánszereplőket, abban is, hogy milyen nézeteket nyilvánítanak. Ugyanakkor a vállalat azzal érvelt, hogy az első alkotmánymódosítás értelmében joguk van olyan alkalmazottakat választani, akik megfelelően közvetítik az értékeiket, még akkor is, ha ezek a döntések egyébként sértik az állami diszkriminációellenes törvényeket. Két konkrét ügyet is beidézve a Disney azt állította, hogy az állam nem kényszerítheti a vállalatot arra, hogy üzenetét olyan előadókon keresztül közvetítse, mint Carano, akik – állítólag – károsítják a Disney képességét arra, hogy megfelelően kifejezze értékeit (amelyek szerintük a tiszteletet, az integritást és a befogadást is magukban foglalják). Az első alkotmánymódosítás Petrocelli szerint feljogosítja a Disney-t arra, hogy megvédje a Star Wars-sorozatban elhangzottakat az olyan nézetekkel való társítástól, amelyeket a cég és sok néző sértőnek és a Star Wars üzenetével ellentétesnek tart. „A hírvivő az üzenet része” – mondta Petrocelli. Feltette a kérdést: „Képzeljük el, hogy olyan megjegyzéseket tett, hogy gyűlöli a zsidókat, vagy hogy nem volt holokauszt”.
Gene Schaerr erre reagálva arról beszélt a meghallgatáson, hogy a szólásszabadság nem használható pajzsként a diszkriminációs törvények megsértése ellen. „A Disney az első alkotmánymódosítással való védekezése nem eredményezheti azt, hogy ne legyen rendes peres eljárást”. Hozzátette, az ügy bírósági feltárása során kiderülhetne, hogy a vállalat megsértette-e az állami polgárjogi törvényeket, amikor felmondott Caranónak. „Nem feltétlenül ellenkezek azzal, amit mondott” – válaszolta erre Sherilyn Peace Garnett kerületi bírónő, ami egyértelmű jelzés volt arra, hogy engedi majd bírósági szakaszba lépni az ügyet.

Mi várható a tárgyalásokon?
A cikk elején már emlegetett 2024. július 26-án kelt bírósági dokumentum már arról szólt, hogy a feltehetően 2025. szeptember 25-én induló bírósági szakaszban milyen kérdésekre kereshetik majd a választ. Ezek közül az egyik, hogy Carano egyáltalán szerződéses jogviszonyban állt-e a Lucasfilm 2021. február 10-i közlésekor – népszerű elmélet például, hogy Caranót nem kirúgták, hanem szimplán nem kötöttek vele új szerződést. Arra is keresik majd a választ a perben, hogy Carano politikai véleménye miatt szűnt-e meg a szerződéses jogviszony a felek között – már ha volt.
A perben elvileg arról is lesz szó, hogy más mércével kezelte-e a Lucasfilm és a Disney Gina Carano és kollégái politikai véleménynyilvánításait. Carano a keresetében azt állította, hogy a Disney és a Lucasfilm szemet hunyt afelett, hogy A Mandalóri egyes készítői sértő és becsmérlő posztokat tettek közzé a republikánusokkal kapcsolatban, mint például Pedro Pascal 2017-ben, amikor Donald Trump volt elnököt Hitlerhez hasonlította. Carano és ügyvédje olyan posztot is felhozott példaként, amikor Pascal az illegálisan az országba belépőkre adott amerikai válaszlépéseket a németországi koncentrációs táborokhoz hasonlította.
A színésznő ügyvédje Pascalt is beidézné tanúként, miközben Carano a már említett 2024. márciusi nyilatkozatában azt mondta, színésztársával máig jó viszonyt ápol. „Ő 1000 százalékban tudja, hogy nem vagyok homofób vagy transzfób. Üzenetet írt nekem, miután Carl Weathers elhunyt. Beszélgettünk, és gyönyörű volt. […] Végül azt írta nekem, hogy »Alig várom, hogy megöleljelek«” – mesélte Carano.
A Mandalóri showrunnerét, Jon Favreau-t azért idézhetik be tanúként, hogy beszámoljon arról, vajon a Disney tényleg zöld utat adott-e Rangers of the New Republicnak (Kathleen Kennedy, a Lucasfilm vezetője 2020-ban beszélt arról, hogy lesz ilyen sorozat).
A tanúk között felbukkanhat Bear Grylls is. A brit televíziósnak amiatt kellene tanúvallomást tennie, hogy miután leforgatták Caranóval a Bear Grylls: Sztárok a vadonban című sorozat egyik epizódját, miért nem került az végül adásba (a műsort a National Geographic-ra gyártották, amelynek tulajdonosa a Disney, s a gyanú szerint a vállalat nem engedte, hogy leadják a műsort a kegyvesztett színésznő szereplésével).
A Disney nem ért egyet a Caranóék által tanúként beidézendők listájával. A vállalat a Lucasfilm animációs és élőszereplős sorozatok fejlesztéséért felelős elnökhelyettesét, Carrie Becket szeretné beidézni, valamint a Disney kommunikációért felelős elnökhelyettesét, Paul Roedert.
A The Hollywood Reporter cikke megjegyezte, azzal, hogy Carano kipottyant(otta magát) a Star Wars-univerzumból, potenciálisan több millió dollártól esett el. „Más spin-off sorozatokban a szokásos szerződés egy sorozatsztárral nagyjából hat évre szól, epizódonként 150 000 és 250 000 dollár közötti alapfizetéssel, és minden évad legfeljebb 10 epizódból áll” – kalkulált a portál.
